Наука 05.02.2024 19:02 Снимка: ДНЕС+
Китай изстреля първия в света търговски спътник с изкуствен интелект
Спътникът Rongpiao (Xingshidai-18) с интегрирана сензорна мрежа беше изведен в орбита с ракета Smart Dragon-3 (SD-3)
Китай е изстрелял в околоземна орбита първия в света търговски спътник с изкуствен интелект, съобщи онлайн ресурс, собственост на телевизия CGTN. Спътникът, наречен Rongpiao и разработен от Guoxing Aerospace Technology, е предназначен за тестване на алгоритъма Synaesthesia Fusion AI в космоса. След тестовете спътникът ще бъде използван като платформа за бъдещи комуникационни мрежи.
Спътникът Rongpiao (Xingshidai-18) с интегрирана сензорна мрежа беше изведен в орбита с ракета Smart Dragon-3 (SD-3), за която това беше третият полет. Ракетата се изстреля в космоса на 3 февруари в 11:06 ч. местно време (06:06 ч. българско време) от морска платформа във водите близо до град Янцзян в южната китайска провинция Гуандун. Заедно с Rongpiao ракетата изведе в орбита осем други спътника, включително египетския спътник NExSat-1.
По-рано този месец беше съобщено, че китайската компания ExPace е провела успешно изпитание на прототип на ракета за многократна употреба на изпитателен полигон, която е полетяла девет секунди във въздуха и след това успешно се е приземила обратно на стартовата площадка. Тестът потвърди успешния напредък на компанията в разработването на ракети за многократна употреба с двигатели на метан и течен кислород.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09898 |
GBP
|
1 | 2.23268 |
RON
|
10 | 3.8428 |
TRY
|
100 | 3.90089 |
USD
|
1 | 1.66994 |
Последни новини
- 20:32 Хороскоп за понеделник, 22 декември 2025 г.
- 19:35 Руски сили са отвели на руска територия около 50 жители от гранично село в Сумска област
- 19:24 Две звезди са на път да се сблъскат: Свръхнова ще е видима от Земята
- 19:12 Песков: В графика на Путин до края на годината няма разговор с Тръмп
- 19:01 Един загинал и 27 ранени при катастрофи в страната за денонощие
- 18:50 Тежък трафик и очаквани затруднения по границите
- 18:39 Съдът остави в ареста задържания за педофилия 29-годишен мъж
- 18:27 Рекордна година за имотния пазар: цените скочиха с над 15%