Наука 21.01.2025 11:19 Снимка: ДНЕС+
Как кръвната захар влияе на зрението?
Какви са първите признаци на захарния диабет и кога да потърсим специалист?
Човешкото тяло е удивителен механизъм, който разчита на прецизни баланси, за да поддържа здравето ни. Един от тези баланси се крие в нивата на кръвната захар - важен показател, който често остава пренебрегван, докато не възникнат проблеми. Но как да разберем кога нещо не е наред? Захарен диабет тип 2 обикновено започва тихо, със симптоми, които лесно могат да бъдат приети за нещо временно или несъществено. За да предотвратим сериозни усложнения, е важно да разпознаем ранните признаци и да знаем кога е подходящият момент за измерване на кръвната захар.
Ролята на кръвната захар и инсулина
Кръвната захар, или глюкозата, е основният източник на енергия за всяка клетка в нашето тяло. Тя постъпва в кръвта предимно от храната, която консумираме - особено от въглехидратите, които се разграждат до глюкоза в храносмилателната система. Оттам нататък започва сложният процес на контрол, който гарантира, че тялото ни използва глюкозата ефективно, без тя да се натрупва или да липсва в прекомерни количества.
Ключовият играч в този процес е хормонът инсулин, произвеждан от панкреаса. Когато нивата на кръвната захар се покачат след хранене, инсулинът действа като своеобразен "ключ", който отключва клетките, за да могат те да поемат глюкозата от кръвта и да я използват като енергия. В същото време, излишната глюкоза се складира в черния дроб и мускулите под формата на гликоген, който може да бъде използван по-късно.
Ако обаче този механизъм се наруши - например, когато клетките спрат да реагират на инсулина (инсулинова резистентност) или когато панкреасът не успява да произвежда достатъчно от него - нивата на кръвната захар започват да се покачват. Това създава основата за развитието на диабет тип 2. Контролът на кръвната захар е фино настроен процес, който зависи не само от храненето, но и от физическата активност, стреса и хормоналния баланс в организма.
По какво разбираме, че този механизъм е нарушен?
Механизмът на контрол на кръвната захар е толкова добре настроен, че дълго време може да компенсира малки отклонения, без да предизвиква ясни симптоми. Когато обаче балансът се наруши сериозно, тялото започва да изпраща сигнали, които не бива да се пренебрегват.
Един от първите признаци за проблем е постоянното чувство на жажда (полидипсия) с предшестващ симптом пресъхване или лепнене на устата, и съпътстващото го често уриниране (полиурия). Това се случва, защото тялото се опитва да изхвърли излишната глюкоза чрез бъбреците. Освен това може да се наблюдава необяснима умора - клетките буквално гладуват, тъй като не получават достатъчно енергия, въпреки високите нива на кръвната захар.
Често се наблюдава засилен апетит, особено към сладки и въглехидратни храни, което може да доведе до покачване на теглото.Това е свързано с инсулиновата резистентност, при която тялото произвежда повече инсулин, за да компенсира намалената чувствителност на клетките към този хормон. Високите нива на инсулин стимулират складирането на излишната глюкоза под формата на мазнини и точно това води до увеличаване на теглото. Така че, в началото на диабет тип 2 много хора изпитват засилен апетит, които предизвикват бързи пикове на кръвната захар и още по-силен глад. В по-напредналите стадии на диабет тип 2, когато тялото вече не може да компенсира недостига на енергия, може да настъпи необяснима загуба на тегло, въпреки повишения апетит. Това обаче е по-рядко и обикновено се наблюдава при напреднало заболяване.
Особено тревожен сигнал е замъгленото зрение, което се дължи на промените в течностите на окото при високи нива на кръвната захар. Всички тези симптоми могат да са индикатор, че механизмът за контрол на кръвната захар - включително действието на инсулина (инсулинова резистентност) - е нарушен.
Очите реагират със специфична чувствителност на кръвната захар
Замъгленото зрение е чест симптом при хора с неконтролирана кръвна захар и може да бъде първият сигнал за проблеми. Основната причина за него е промяната в нивото на течностите в организма, включително в очите. Механизмите, по които това се случва са:
Промени в лещата на окото, които се дължат на променената концентрация на течности в очите, включително в лещата. Това може да причини подуването или изкривяването й, които нарушават способността ѝ да разпределя светлината правилно върху ретината. Тези промени обикновено са временни и могат да се обърнат при стабилизиране на кръвната захар.
Натрупване на сорбитол се получава, когато нивата на кръвната захар са високи и тялото започва да преобразува излишната глюкоза в сорбитол чрез ензима алдоза редуктаза. Това е част от полиоловия път, който обикновено се активира при хипергликемия. Сорбитолът не преминава лесно през клетъчните мембрани, което води до неговото натрупване в клетките, включително в лещата на окото, нервните тъкани и бъбреците, предизвиквайки осмотичен стрес и увреждания. Натрупан в лещата на окото сорбитолът предизвиква промяна в прозрачността ѝ и допълнителна замъгленост.
Ако диабетът остане неконтролиран дълго време, може да настъпят увреждания на малките кръвоносни съдове в ретината - диабетна ретинопатия. Това състояние може да доведе не само до замъглено зрение, но и до по-сериозни проблеми, включително загуба на зрението.
Промените в нивото на течностите и структурата на лещата могат временно да повлияят на диоптъра. Това означава, че човек може да забележи нужда от различни очила или контактни лещи, въпреки че основната причина не е свързана с постоянна промяна в зрението, а с колебанията на кръвната захар, но при обичаен преглед за корекция на зрението офталмологът може да забележи някои характерни признаци, които насочват към проблем с кръвната захар. При офталмоскопия се виждат, дори в ранните стадии на диабета, микрокръвоизливи или подуване на съдовете, които са признаци на диабетната ретинопатия. Колебанията в кръвната захар се отразяват непостоянно върху зрението. Ако пациентът съобщава за променливо зрение - добро в един момент и замъглено в друг - това може да е надеждна индикация за текущ проблем със захарта.
Кога е подходящо да се консултираме с лекар?
Ако забележите замъглено зрение, особено в комбинация с други симптоми като честа жажда, често уриниране, умора или покачване на теглото, е важно да се консултирате както с офталмолог, така и с ендокринолог. Ранното диагностициране на диабета може да предотврати трайни увреждания на зрението и да спомогне за контрол на заболяването.
Анелия Николова, Dir.bg
Още по темата
CHF | 1 | 2.07427 |
GBP | 1 | 2.31218 |
RON | 10 | 3.92982 |
TRY | 100 | 5.32728 |
USD | 1 | 1.89592 |
Последни новини
- 15:59 Защо старостта е толкова тъжна в България!
- 15:51 Повече са жените над 30 години, които раждат първото си дете
- 15:47 Нарочиха за преместване зарязаните коли в "Аспарухово"
- 15:45 България ще бъде представена с щанд на най-голямото туристическо изложение
- 15:39 Дават по 100 хил. лв. на хора с увреждания за достъпна жилищната среда
- 15:37 Скандал! Близка до Христо Иванов активистка на ДБ „открадна“ Софийския маратон
- 15:35 Превръщат музей „Георги Велчев“ в модерен арт-център
- 15:32 Френският военен министър: Речта на Тръмп беше "ритник в задните части" за Европа