Изстрелването на новия американски марсоход Феникс се отлага

Наука 01.08.2007 12:16

Изстрелването на новия американски марсоход "Феникс" се отлага за 4 август заради метеорологичните условия, предаде АФП. На 31 юли метеорологичните условия на площадката за изстрелване бяха толкова лоши, че не позволиха на инженерите да довършат пълненето с гориво на ракетата "Делта II", с която трябва да бъде изстрелян апаратът. Първият опит за изстрелване е насрочен за 9,36 по Гринуич от базата в Кейп Канаверал.

Възможно е също изстрелването да е в 10,02 ч. по Гринуич същия ден. Космическият апарат "Феникс" има седем научни инструмента. С двете си слънчеви антени в разгънато състояние той е широк 5 м и дълъг 1,52 м. Марсоходът е оборудван с дълга 2,34 м роботизирана ръка, с помощта на която да копае в замръзналата марсианска повърхност и да събира проби от нея.

Към нея са прикачени камера и сонда. "Феникс" освен това разполага и с метеорологична станция и лазер за изследване на марсианската атмосфера. Предвижда се апаратът да пристигне на Марс през май или в началото на юни 2008 г., след като измине 680 млн. км. Бюджетът на проекта "Феникс" е 420 млн. долара.

Изстрелването на "Феникс" е част от стратегията на НАСА за търсене на вода на Марс. Учените споделят мнението, че в определен етап от развитието си планетата, която подобно на Земята се е образувала преди около 4,6 милиарда години, е била влажна и на нея е имало голям океан. Първото доказателство за наличието на вода на Марс бе открито от орбитиращата сонда "Одисей" през 2002 г.

Сондите "Спирит" и "Опортюнити", чиято мисия бе предвидена за 90 дни, но продължава вече трета година, също откриха следи от наличието на вода в миналото на Марс, но учените търсят все повече доказателства за произхода на водата. Учени от САЩ, Русия и Япония дълги години изследват „Червената планета“.

Почти всички мисии обаче завършват с повреда преди да приключат планираните задачи. За някои от мисиите са известни точните технически проблеми, довели до неизправностите, но за останалата част те остават загадка. В научно-техническите среди шеговито се говори за Бермудски триъгълник, намиращ се между орбитите на Земята и Марс.

За най-успешни мисии се считат американските програми Маринър, Викинг, Марс глобъл сървейър, Патфайндър и Марс Одисей. Марс глобъл сървейър предоставя снимки от повърхността на планетата, показващи наличието на пресъхнали речни корита, които сочат наличието в миналото на водни източници близко до повърхността. Марс Одисей пък откри големи залежи на лед на дълбочина до 3 метра в северната полярна шапка на планетата. /Bulgarian Post

CHF CHF 1 2.10327
GBP GBP 1 2.25352
RON RON 10 3.85089
TRY TRY 100 4.1692
USD USD 1 1.67667