ХХІ век - преходен период към глобално застудяване

Наука 11.07.2009 10:24

Климатичните промени, на които сме свидетели днес, не са глобално затопляне, а преходен период към глобалното застудяване, смята академик Николай Добрецов, научен ръководител на Института по геология и минералогия на Сибирското отделение на РАН. В интервю за ИТАР-ТАСС той заяви: "Нарастването на броя на тайфуните, сушите, наводненията и други прояви на неустойчивата климатична система са признак за приближаващия се период на застудяване. Затоплянето, което се наблюдава днес, това е пик преди захлаждането. В древността също често се е случвало така". По думите на академик Добрецов, "ако имаше глобално устойчиво затопляне, тогава то щеше да бъде навсякъде, а, например, в Антарктида се наблюдава захлаждане".

Ученият е убеден, че днешният преходен период на климатична нестабилност ще продължи "най-малкото през целия ХХІ век, а може би и по-дълго". Добрецов отбеляза, че за момента няма обяснение за причините за поредната глобална промяна на климата. "Променя се цялата система на океанска и атмосферна циркулация, а също така интензивността на вулканите", констатира ученият. Според него, човешката дейност играе второстепенна роля за тези промени.

"Човешката дейност влияе преди всичко на скоростта на промените. Без човека щеше да се случва същото, но по-бавно", смята академикът. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.09336
GBP GBP 1 2.24421
RON RON 10 3.85712
TRY TRY 100 4.11361
USD USD 1 1.66823