Фармаколог: Парацетамолът може да убие човек и то по много неприятен начин

Наука 06.02.2025 12:56 Снимка: ДНЕС+

Фармаколог: Парацетамолът може да убие човек и то по много неприятен начин

Парацетамолът може да убие човек и то по много неприятен начин. Това обясни председателят на Българско научно дружество по фармация проф. Георги Момеков. Той коментира новата опасна тенденция в ТикТок "предизвикателството парацетамол" и рисковете за здравето от това.

Проф. Момеков коментира, че като чул за това предизвикателство си помислил, че става дума за някаква шега, защото приемът на парацетамол в големи количества е изключително опасно за живота.

"Парацетамолът е лекарство с огромно история и приет в нормални дози е с отличен профил на безопасност, мога да кажа, че е едно от най-безопасните лекарства. При предозиране обаче предизвиква некроза на чернодробните клетки. Некроза значи смърт. Черният дроб не е чифтен орган и не е орган, без който можем да продължим да живеем дълго време. Тази интоксикация е изключително коварна, защото след едни остри неспецифични прояви имаме един латентен период от около два дни и след това като настъпи тежката симптоматика, човекът е пътник. Трябва да се прави чернодробно трансплантация“, обясни проф. Георги Момеков пред БНТ. 

Проф. Момеков коментира и случаите на поставен опасен ботокс у нас.

"Можем да се посветим на нещо по-умно като цяло", каза председателят на Българско научно дружество по фармация.

Той обясни, че по отношение на ботокса проблемите са поне три:

Проблемите с ботокаса са поне три:

"Единият сценарий е, че този ботокс е правен някъде в час по трудово, никой не знае какво съдържа. Другият сценарий е ако е изключително качествен - има такива регистрирани на нашия пазар, но ако е купен контрабандно и съхраняван неправилно е опасен. Ботоксът е белтъчно съединение и съхранението е изключително важно. Третото - методологията, тя не е космически сложна, обаче ако имам португалска карта и трябва да пътувам в плитчини, по-добре да ме кара някой като Магелан, който има топки и ноухау, а не да се доверите на едни създания, някои от които приличат на нискобюджетни разпространители на полови инфекции“, коментира проф. Момеков.

Ботоксът е вещество, с което може да се прави биотероризъм и дори обучен медик може да направи грешка, каза ученият.

CHF CHF 1 2.08178
GBP GBP 1 2.35401
RON RON 10 3.93005
TRY TRY 100 5.22522
USD USD 1 1.87664