Наука 07.08.2024 13:12 Снимка: ДНЕС+
Древна подова мозайка, изобразяваща сатири, е открита в Еретрия, Евия
Сградата се намира в сърцето на древния град, близо до храма на Аполон Дафнифорос и други забележителности
Част от къща от късния класически период (средата на IV век пр. Хр.), включваща мозаечен под с централно изображение на двама сатири, беше открита при прокарването на нов водопровод в Еретрия на остров Евия, предаде за БТА гръцката агенция АНА-МПА.
По информация на Министерството на културата на Гърция сградата се намира в сърцето на древния град, близо до храма на Аполон Дафнифорос и други забележителности.

Сградата се намира в сърцето на древния град, близо до храма на Аполон Дафнифорос и други забележителности. Снимка: АНА-МПА/БТА
Мозайката от естествени камъчета показва двама сатири - единият свири на двойна флейта, а другият, по-възрастен и с брада, вероятно танцува.
Детайлното използване на цветни камъчета в мозайката добавя реализъм към изображението. Стаята, първоначално използвана за тържества, по-късно е преустроена в гробище от ранната християнска епоха.
За да защити мозайката, местният съвет по паметниците препоръча временното й покриване и пренасочване на водопровода.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09561 |
GBP
|
1 | 2.2309 |
RON
|
10 | 3.84219 |
TRY
|
100 | 3.91645 |
USD
|
1 | 1.66723 |
Последни новини
- 15:24 Започна операцията по възстановяване и буксировка на танкера „Кайрос“ край Ахтопол
- 15:14 70 години от приемането на България за член на ООН
- 15:05 Атанасов:Основният позитив на това правителство е приемането на еврото.Те работиха за това
- 14:53 Директорът на VISA България: Няма какво да се обърка. Финансовата система е готова за еврото
- 14:41 Германия изпраща войници за укрепване на полската граница
- 14:30 НИМХ: Температурите се вдигат, предстои тиха и слънчева седмица
- 14:18 Проф. Близнашки: Радев е инсталиран с една-единствена задача - да отстрани Борисов от политиката
- 14:08 Медта поскъпна рекордно заради нуждите на изкуствения интелект