Наука 16.07.2024 12:33 Снимка: ДНЕС+
Дните на Земята ще нарастват с безпрецедентни темпове с топенето на полярния лед
Добре известно е, че що се отнася до климатичната криза, времето е от съществено значение.
Проучване показва, че топенето на полярните ледени шапки води до по-бавно въртене на нашата планета, увеличавайки продължителността на дните с „безпрецедентна“ скорост.
Статията, публикувана в Proceedings of the National Academy of Sciences, показа, че водата, която тече от Гренландия и Антарктида, води до увеличаване на масата около Екватора, казва за АФП съавторът Сурендра Адхикари от Лабораторията за реактивно движение на НАСА.
„Това е като при пируета на фигурист, който първо държи ръцете си близко до тялото, а след това ги протяга“, добави съавторът Бенедикт Соя от ETH Цюрих.
„Първоначално бързото въртене става по-бавно, защото масите се отдалечават от оста на въртене, увеличавайки физическата инерция“.
Обикновено Земята се смята за сфера, но е по-точно да се нарече „облитен сфероид“, който е по-малко изпъкнал около Екватора, малко като сачма.
Нещо повече, формата ѝ непрекъснато се променя, от въздействието на ежедневните приливи и отливи, които влияят на океаните и земната кора, до по-дългосрочните ефекти от дрейфа, тектоничните плочи и резките, силни размествания, причинени от земетресения и вулкани.
Статията се основава на техники за наблюдение като интерферометрия с много дълга база, при която учените могат да измерят разликата във времето, необходимо на радиосигналите от космоса да достигнат до различни точки на Земята, и да използват това, за да направят извод за промените на ориентацията на планетата и продължителността на деня.
Използвана е и Глобалната система за позициониране, която измерва въртенето на Земята много прецизно, с точност до около една стотна от милисекундата, и дори са разгледани древни записи на затъмнения от преди хилядолетия.
Ако Земята се върти по-бавно, тогава продължителността на деня се увеличава с няколко милисекунди спрямо стандартната мярка от 86 400 секунди.
Понастоящем по съществена причина за забавянето е гравитационното привличане на Луната, която дърпа океаните в процес, наречен „приливно триене“, който в продължение на милиони години води до постепенно забавяне от 2,40 милисекунди на век.
Но новото изследване стига до изненадващо заключение, че ако хората продължат да изпускат парникови газове с високи темпове, ефектът от затоплянето на климата ще бъде по-голям от този на притеглянето на Луната до края на XXI век, казва Адхикари.
Между 1900 г. и днес климатът е довел до удължаване на дните с около 0,8 милисекунди – а при най-лошия сценарий на високи емисии само климатът ще доведе до удължаване на дните с 2,2 милисекунди до 2100 г. в сравнение със същата базова линия.
Това може да не звучи като голяма разлика и със сигурност не е нещо, което хората са в състояние да възприемат.
Но „определено има много последствия за космическата и земната навигация“, казва Адхикари.
Познаването на точната ориентация на Земята във всеки един момент е от решаващо значение, когато се опитваме да комуникираме с космически кораб, като например сондите „Voyager“, които сега се намират далеч отвъд нашата Слънчева система, където дори малко отклонение от един сантиметър може да се окаже с километри по-далеч, докато достигне целта си.
CHF | 1 | 2.10939 |
GBP | 1 | 2.35062 |
RON | 10 | 3.92997 |
TRY | 100 | 5.43683 |
USD | 1 | 1.87844 |
Последни новини
- 17:31 Германските социалдемократи пак заложиха на Олаф Шолц
- 17:19 Италия и Япония укрепват сътрудничеството в отбраната
- 17:06 Над 50% ръст на домашното насилие отчита МВР
- 16:54 CNN: Нетаняху одобри принципно прекратяването на огъня в Ливан
- 16:41 КСБ: Прекратяването на подхода "инженеринг" обслужва частни интереси
- 16:29 Странната история на медицинските хеликоптери
- 16:17 НАТО зове бизнеса да се готви за военен сценарий
- 16:05 "Монд": Европа се върна към идеята да изпрати войски в Киев