
Наука 10.08.2024 19:17 Снимка: ДНЕС+
Днес, утре и вдругиден е пикът на метеорния поток Персеиди
Август е, което означава че е време за най-яркият и продуктивен метеорен поток в Северното полукълбо - Персеидите. През 2024 г. пикът им е на 11 и 12 август, макар че ще може да засечем "падащи" звезди още средата на юли до началото на септември.
Луната през тази година е благосклонна към нас - тя е едва в първата си четвърт, което значи, че няма да свети силно и да възпрепятства наблюдаването на звездния дъжд. Най-доброто време да го направим е от полунощ до 4 часа сутринта.
В пиковите нощи на Персеидите можем да забележим от 1 до 2 "падащи" звезди на минути, което означава, че имаме доста възможности да си намислим желания. За да ги забележим по-добре, е хубаво да сме на място далеч от изкуствена светлина, например някъде в природата
Припомняме, че макар името им да произхожда от съзвездието Персей, Персеидите са родом от кометата 109П/Суифт-Тътъл. Земята преминава през опашката й веднъж годишно и точно тогава можем да наблюдаваме метеорния поток.
И нещо любопитно - в средновековна Европа Персеидите са известни като "сълзите на свети Лоренцо", защото времето им съвпада с празника на светията. Лоренцо е бил убит заради християнската си вяра от Римската империя през III век, пишат Forbes.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.26029 |
![]() |
10 | 3.85803 |
![]() |
100 | 4.03449 |
![]() |
1 | 1.66908 |
Последни новини
- 19:33 Народният театър открива сезона с мистична премиера на „Последният час на Мерилин Монро“
- 19:24 Мотив за престъпление: Разследват версията, че Кърк е убит заради трансджендър
- 19:15 Китай и САЩ преговарят за мита, руски петрол и продажбата на ТикТок
- 19:05 Пушилин: Руската армия обгражда ВСУ в Красноармейско-Дмитровската агломерация
- 18:54 Meteo Balkans: Дъждовен старт на седмецата, слънчеви дни и захлаждане за уикенда
- 18:44 На ход е хибрид между тротинетка и автомобил (ВИДЕО)
- 18:33 Алла Пугачова не се страхува от смъртта, но не иска нейни песни на погребението си
- 18:23 Новият френски премиер Себастиан Льокорню се отказва от премахването на два официални почивни дни