
Наука 04.08.2021 12:30 Снимка: ДНЕС+
Черният кимион помага срещу COVID-19
Растящият в Северна Африка и в Западна Азия черен кимион (Nigella sativa), познат още като черен сусам или калонджи, може да се използва за лечение на COVID-19, пише списание „Clinical and Experimental Pharmacology and Physiology”.
Подчертава се, че растението съдържа тимохинон, който има способността да се свързва със S-протеина на коронавируса и да предотврати развитието на белодробна инфекция.
Веществото може също така да блокира цитокиновата буря, която се проявява при тежко болни пациенти, хоспитализирани с COVID-19, споделя водещият автор на изследването проф. Каниз Фатима Шад от Австралийския католически университет.
Специалистите са открили и други полезни свойства на тимохинона. Той помага при лечение на хипертония, повишен холестерин и захарен диабет. Освен това Nigella sativa е доказал своята ефективност при унищожаването на бактерията на златистия стафилокок.
Като противовъзпалително средство това растение помага също на пациенти с алергичен ринит и синузит, екземи и остеоартрит.
Австралийските учени са открили също, че някои народи от векове използват семената на черния кимион като традиционно лечебно средство срещу различни заболявания, включително възпаления и инфекции./БГНЕС
Още по темата
![]() |
1 | 2.086 |
![]() |
1 | 2.26317 |
![]() |
10 | 3.86696 |
![]() |
100 | 4.08997 |
![]() |
1 | 1.67796 |
Последни новини
- 19:36 Il Giornale: Изгубени в лабиринта на руския цар - западните лидери не знаят как да говорят с Путин
- 19:30 „Калашников“ започва производство на дронове по проекта „Архангел“
- 19:23 Нетаняху за първи път призна геноцида над арменците и гърците в Османската империя
- 19:16 Семейство Иглесиас: Анна Курникова е бременна с четвърто дете
- 19:09 Бургаската прокуратура проверява търговци за стоки -менте в Слънчев бряг
- 19:01 Поп иконата Тейлър Суифт се сгоди за звездата от NFL Травис Келси (СНИМКИ)
- 18:54 Александър Дел Вал: Зеленски рискува куршум, ако отстъпи. Ако не отстъпи, може да загуби Одеса
- 18:46 Нов спад на потребителското доверие в Германия, масов страх от загуба на работни места