Части от храм на могъщата Хатшепсут бяха открити в Луксор (видео)

Наука 09.01.2025 14:48 Снимка: ДНЕС+

Части от храм на могъщата Хатшепсут бяха открити в Луксор (видео)

Сред акцентите на този археологически сезон са каменни блокове с удивително добре запазени цветни изображения на царица Хатшепсут и цар Тутмос Трети

Археологическа експедиция, ръководена от Фондацията за антики и наследство на египтолога Захи Хауас и Върховния съвет за антиките на Египет обяви новите си находки в близост до Заупокойния храм на жената фараон Хатшепсут в комплекса Дейр ал Бахри в Луксор, съобщи в. "Ал Ахрам", цитиран от БТА.

Откритията обогатяват представата за Втория предходен период, когато управляват хиксосите, и прехода към "златния век" на Осемнадесетата династия на Древен Египет, основана от Яхмос Първи, който прогонва азиатските племена и обединява империята.

Сред акцентите на този археологически сезон са каменни блокове с удивително добре запазени цветни изображения на царица Хатшепсут и цар Тутмос Трети, каза генералният секретар на Върховния съвет за антиките Мохамед Исмаил Халед. По думите му артефактите ще бъдат изложени в Египетския музей на площад "Тахрир" в Кайро.

Изследователите са открили саркофази от Седемнадесета династия. Сред тях е саркофагът на Джехути Мес - надзорник при царица Тетишери, която е баба на Яхмос Първи.

"Въпреки високия статус на собственика, относителната скромност на гробницата отразява икономическите предизвикателства, пред които е изправен Египет по това време, поради продължителните войни срещу хиксосите", обяснява Захи Хауас. Откритието показва, че царица Тетишери е живяла до деветата година от управлението на Яхмос и че гробниците на владетелите Камос и Яхмос може да са близо до това място, предполага египтологът.

Екипът е намерил останки от основите на долинния храм на Хатшепсут, който е служил като главен вход към заупокойния комплекс на царицата.

Сред находките са и над хиляда богато украсени каменни блокове и фрагменти с барелефи и надписи, над сто плочи от варовик и кварцит с картушите на Хатшепсут, както и уникална плоча с името на един от най-доверените служители на могъщата жена фараон Сенмут, която е изтъкнат архитект, астроном и политик.

Учените са се натъкнали и на по-стари некрополи под храма на Хатшепсут. Въпреки следите от грабеж, в тях са намерени части от керамични съдове, маси за принасяне на дарове и модели на хляб, вино и месо, които дават информация за погребалните практики по това време.

CHF CHF 1 2.08133
GBP GBP 1 2.3337
RON RON 10 3.93258
TRY TRY 100 5.37003
USD USD 1 1.89794