ЦЕРН се мести за ден във Варна

Наука 27.05.2009 12:43

Миниевропейски център за ядрени изследвания ще направят на входа на Морската градина тази събота учители и ученици от Варна. На открито ще бъде подредена изложба от макети и модели на големия адронен колайдер или апарата придобил известност, като машината, която ще възпроизведе големия взрив. Експозицията е част от научнопрактическата конференция “ЦЕРН за науката и обществото”, която се провежда под патронажа на председателя на Общински съвет - Варна Борислав Гуцанов. За участие в нея специално ще пристигне Мик Сторр, образователен секретар на ЦЕРН и координатор на образователните програми в центъра.

Паралелно с изложбата, която ще бъде на входа на Морската градина, на територията на Обсерваторията ще бъдат организирани два портала за нарочни презентации по темата ЦЕРН и големия експеримент. Всеки варненец, който има желание да види по какъв начин ще се сблъскат двата снопа протони в адронния колайдер ще получи подробни обяснения. Посетителите ще могат виртуално да се запознаят с работата на Европейския център за ядрени изследвания.

По време на конференцията ще бъдат представени резултатите от квалификацията на варненските учители в ЦЕРН, които м.г. с помощта на Борислав Гуцанов имаха възможност да се включат в една от образователните програми на европейския център.

Откриването на конференцията ще бъде в 11,00 ч. в събота 30 май в зала “Пленарна” на община Варна. През 2009 г. България отбелязва 10 години присъствие в ЦЕРН.

CHF CHF 1 2.09763
GBP GBP 1 2.25951
RON RON 10 3.85552
TRY TRY 100 4.16246
USD USD 1 1.67882