Blue Origin изгражда втора стартова площадка за New Glenn

Наука 19.08.2026 17:18 Снимка: ДНЕС+

Blue Origin изгражда втора стартова площадка за New Glenn

Blue Origin планира да превърне стартовия комплекс LC-36 във Флорида отново в съоръжение с две стартови площадки. Компанията започва работа по новата площадка LC-36B, която ще бъде предназначена за по-мощната версия на ракетата New Glenn, известна като 9x4.

Проектът се реализира едновременно с възстановяването на съществуващата площадка LC-36A. Тя беше сериозно повредена при взрива на ракета New Glenn по време на изпитание през май.

Blue Origin очаква да завърши ремонта на LC-36A и да върне по-малката версия New Glenn 7x2 към полети до края на годината. Компанията все още не е посочила срок за завършването на LC-36B или първия полет на New Glenn 9x4.

Двете обозначения показват броя на двигателите в отделните степени на ракетата. New Glenn 7x2 използва седем двигателя BE-4 в първата степен и два BE-3U във втората. При New Glenn 9x4 броят им ще бъде съответно девет BE-4 и четири BE-3U.

По-мощната версия ще бъде по-висока и ще може да извежда по-тежки товари в космоса. И двете конфигурации са проектирани с възможност за връщане и повторна употреба на първата степен.

За новия комплекс Blue Origin планира и допълнителна инфраструктура. Сред нея е съоръжение за вертикално интегриране на ракетите, както и център за подготовка на полезния товар.

Според главния изпълнителен директор на Blue Origin Дейв Лимп изграждането на LC-36B ще изисква до 2500 тона стомана. Значителна част от материала ще бъде използвана за стартова кула с височина около 213 метра.

"Горди сме да почетем наследството на стартовия комплекс 36. Възстановяването на LC-36A и повторното изстрелване тази година остават наш приоритет. Наред с тази работа отделен екип започва работа по LC-36B, която ще бъде оперативната база за New Glenn 9x4", заяви Лимп на 12 август.

LC-36 има дълга история в американската космическа програма. В продължение на около четири десетилетия комплексът разполагаше с две площадки и обслужваше ракетите Atlas-Centaur, а по-късно Atlas I, II и III.

Оттам са изстрелвани космическите апарати Surveyor, Mariner и Pioneer на НАСА, както и търговски и военни товари. LC-36A приема последната си ракета през 2004 г., а LC-36B приключва работа година по-късно. След това комплексът е изведен от експлоатация и разрушен.

Blue Origin получава правото да използва терена през 2015 г. и започва изграждането на собствен стартов комплекс през 2016 г. Първата ракета New Glenn 7x2 излита от него през 2025 г.

Оттогава New Glenn е изпълнила още два полета. Последният е проведен през април. Blue Origin първоначално планираше между осем и 12 изстрелвания през 2026 г., но експлозията през май промени сериозно тези планове.

Четвъртата ракета New Glenn трябваше да изведе в орбита група интернет сателити Amazon Leo. Тя обаче беше унищожена по време на статично изпитание на 8 май, а експлозията нанесе значителни щети на LC-36.

Blue Origin заяви, че възстановяването на съществуващата площадка остава основният приоритет. Наред с ремонта компанията ще въведе и редица промени в конструкцията и обслужването на комплекса, включително ново решение за транспортиране на ракетата до стартовата площадка.

Новата LC-36B ще бъде насочена към следващия етап от развитието на New Glenn. Ако плановете бъдат реализирани, Blue Origin ще разполага с отделна площадка за по-мощната версия 9x4, докато LC-36A ще обслужва настоящата конфигурация 7x2.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355