Археолози разкриват антична сграда от първи век при разкопки в Лом

Наука 06.10.2024 13:26 Снимка: БТА

Археолози разкриват антична сграда от първи век при разкопки в Лом

Археолози от БАН и от Историческия музей в Лом започнаха разкопки в квартал "Калето" в крайдунавския град, основна цел на които е разкриване на антична сграда от първи век след Христа, която се намира на дълбочина около седем метра, съобщи за БТА ръководителят на разкопките главен асистент Владислав Живков от БАН.

В края на трети век селището е било разрушено при варварските нашествия, след което отново е възстановено (Снимка: Цветомир Цветков/ БТА)

Той уточни, че в квартал "Калето" в Лом са правени разкопки от 1986 до 1990 година, след това през 2015 година и от 2018 година досега всяка година. Сегашните разкопки се правят по спечелен проект от Историческия музей в Лом пред Министерството на културата, което е отпуснало средствата за реализирането им.

Ръководителят на разкопките главен асистент Владислав Живков от БАН (Снимка: Цветомир Цветков/ БТА)

Въпросната сграда се проучва от 2019 година, като разкриването й е трудно заради голямата дълбочина. Предполага се, че тя е построена през втората половина на първи век, ползвана за казарма за войници на римската империя и за конюшня. През втори и трети век на това място е имало процъфтяващо римско селище, пристанище на римската империя, на което е имало митница.

В края на трети век селището е било разрушено при варварските нашествия, след което отново е възстановено.

На същото място на брега на река Дунав е имало селище по времето и на Първото българско царство, при византийско владичество и след това при Второто българско царство. Османската империя е обособила на същото място турската махала на Лом. Така са се натрупали няколко пласта, уточни гл. ас. Владислав Живков.

Археолози от БАН и от Историческия музей в Лом започнаха разкопки в квартал "Калето" в крайдунавския град, основна цел на които е разкриване на антична сграда от първи век след Христа (Снимка: Цветомир Цветков/ БТА)

При разкопките през есента на миналата година бяха намерени около 400 находки, сред които добре запазен античен каменен кръст.

При обход и издирвания, направени по спечелен от историческия музей в града проект с европейско финансиране, на различни места в община Лом през миналата година са открити 65 нови археологически обекта, съобщи още ръководителят на проучванията.

Сегашните разкопки се правят по спечелен проект от Историческия музей в Лом пред Министерството на културата, което е отпуснало средствата за реализирането им (Снимка: Цветомир Цветков/ БТА)

От Община Лом казаха за БТА, че в Концепцията за интегрирани териториални инвестиции на територията на общините Лом, Димово и Оряхово е включен проектът на Община Лом "Повишаване на туристическата атрактивност на Северозападна България чрез проучване, разкриване, съхранение и популяризиране на Алмус - ранно и късноримски кастел" на стойност 6 600 000 лева.

Общината очаква този проект да бъде финансиран заедно с два други проекта за популяризиране на културно-историческото наследство в другите две партньорски общини от Програмата за развитие на регионите 2021-2027 година.

CHF CHF 1 2.10939
GBP GBP 1 2.35062
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.43683
USD USD 1 1.87844