![Археолози откриха изгубената крепост на крал Харолд II от Гоблена от Байо](https://dnesplus.bg/uploads/news/images/1181864/l-1.jpg)
Наука 09.02.2025 19:01 Снимка: ДНЕС+
Археолози откриха изгубената крепост на крал Харолд II от Гоблена от Байо
Тоалетна, открита в Бошам, Англия, помогна да се идентифицира местоположението на отдавна изчезналото имение на краля, предлагайки нови прозрения за средновековния живот преди норманското нашествие
Често определян като най-известното средновековно произведение на изкуството в света, Гобленът от Байо е едновременно сложна илюстрация на събитията, довели до норманското завладяване на Англия през 1066 г., и историческа загадка.
Няколко мистерии все още съпътстват забележителната бродерия, включително самоличността на нейния създател, но нови изследвания може би са открили още едно парче от пъзела, съобщава CNN.
Фрагменти от световноизвестния Гоблен от Байо с дължина почти 70 метра, изобразяващ събитията около Норманското нашествие в Англия през 1066 г. Снимка: Getty Images
Гобленът с дължина 68,3 метра (224 фута) изобразява Уилям, херцог на Нормандия, и неговата армия, които убиват Харолд Годуинсън или Харолд II, последния англосаксонски крал на Англия, в битката при Хейстингс.
Въпреки че изображението на Харолд II, който изважда стрела от окото си, може да бъде предмет на дискусия, екип от археолози твърди, че е потвърдил друг детайл от сцените със Харолд II на гоблена: местоположението на неговата резиденция в Бошам, Англия, което беше мистерия от години.
Харолд II заема трона през януари 1066 г., но управлява само девет месеца. Той е убит в битката при Хейстингс на 14 октомври 1066 г., с което приключва конфликтът му с норманския херцог Уилям.
Възходът на норманската власт променя не само политическата структура на Англия, но и физическия ландшафт. Останките от аристократични центрове като резиденцията на Харолд II предлагат рядък поглед към един изчезнал свят.
Екипът е използвал комбинация от традиционни и съвременни техники, за да установи местоположението на резиденцията на краля, който се появява два пъти в творбата - веднъж, когато Харолд пирува в екстравагантна зала, преди да отплава за Франция, и втори път при завръщането му преди битката. Изследователите съобщават своите открития на 9 януари в The Antiquaries Journal.
Харолд Годуинсън в Бошам, както е изобразен на Гоблена от Байо. Крал Харолд II е показан да посещава църква и да пирува на горния етаж на зала, преди да отпътува с кораб за Нормандия. По-късно в гоблена вероятно Бошам е изобразен отново, когато Харолд се връща от пътуването си. Снимка: Getty Images
Сцена от Гоблена от Байо, на която е изобразена Халеевата комета и извествянето й на крал Харолд II по време на нормандското завладяване на Англия. Според гадателите появата й предсказва гибел. Снимка: Getty Images
"Често си мислим, че Гобленът от Байо е просто произведение на изкуството, но, разбира се, той изобразява исторически места и събития. И да можем с известна сигурност да открием едно от тези места от гоблена на земята в реалния живот е наистина вълнуващо", казва водещият автор на изследването д-р Дънкан Райт, старши преподавател по средновековна археология в университета в Нюкасъл, Англия.
Археологически останки от този период са трудни за намиране, казва съавторът на изследването Оливър Крайтън, професор по археология в английския университет в Ексетър. Къщите, дори за хората с висок статус, са били направени от дърво, а дървото не би могло да оцелее. Освен това норманското нашествие вероятно е унищожило повечето следи от своите предшественици, добавя Крайтън.
"По време на норманското нашествие управляваща класа измества английската аристокрация, която не е оставила почти никакви материални останки, а това прави откритието в Бошам изключително важно", казва в изявлението си Оливър Крайтън.
Откритието в Бошам е част от по-голям проект, наречен "Къде се крие властта", който изследва произхода и развитието на ранните аристократични властови центрове в средновековна Англия. Изследователите са идентифицирали и други "господарски центрове" в цяла Англия, осветлявайки особеностите им, които са формирали елита.
Откритието не само хвърля светлина върху последния англосаксонски крал, но и предоставя рядък прозорец към ключов поврат в историята на Англия, казват изследователите.
Сцена от Гоблена от Байо, на която е изобразен Едуард Изповедникът, крал на Англия от 1042 г., как се среща с наследника си Харолд Годуисън (Харолд II) при завръщането си от Нормандия. Снимка: Getty Images
Още по темата
![]() |
1 | 2.08156 |
![]() |
1 | 2.34841 |
![]() |
10 | 3.92982 |
![]() |
100 | 5.26491 |
![]() |
1 | 1.89518 |
Последни новини
- 12:19 Терзиев нарече проваления ремонт на „Опълченска“ „мелодрама“. Лена Бориславова: „Браво“
- 12:16 Насилието над Дебора - извършено с нейното съгласие, твърди защитата на Георгиев
- 12:12 ЕС се кани да влезе в търговска война със САЩ
- 12:10 "Левски" разкара трансферно недоразумение, докато чака отговор от испанец и Бакайоко
- 12:06 Издирват мъж с депресия, изчезнал от Плевен на 27 януари
- 12:03 Чай и мъгли: Най-красивото пътуване с влак в Азия
- 11:57 Тръмп заплаши „Хамас” с край на примирието
- 11:55 Норвежко издание: Да напуснем НАТО и да възстановим отношенията си с Русия!