7 ВУЗ-а и БАН без заплати по Нова година

Наука 28.05.2009 12:45

7 ВУЗ-а и БАН няма да могат да си изплатят заплатите в края на годината. За това алармира Доц. Лиляна Вълчева, председател на Синдиката на висшето образование и науката към КНСБ. Сигнали за това са подали Шуменския университет „Константин Преславски”, Минно-геоложкия университет, ХМТУ, Бургаския университет „Асен Златаров”, Тракийския университет, Академията за музикално и танцово изкуство, Висшето строително училище „Любен Каравелов”, Колежа по телекомуникации и пощи, Лесотехническия университет.

От Синдиката за висше образование са категорични, че в края на годината трябва да се осигури пълната субсидия на ВУЗ-овете и БАН. В някой ВУЗ-ове ръстът на субсидията е 10 % като Колежа по пощи и телекомуникации, в Лесотехническия университет – 13% и 14% – в ХМТУ и Висшето строително училище „Любен Каравелов”. Други университети получават субсидия между 17 до 18 %. В 14 ВУЗ-а тя от 20 до 24 %, а над 25 до 37% е в други седем висши училища.

Правейки анализ на броя на студентите обаче няма основание за тези разлики, тъй като не е забелязан голям ръст на студентите в университетите с най-голяма субсидия, като Медицинския университет София. Базовите нормативи се различават коренно за различните направления. Според Вълчева има два варианта за решение - редуциране на коефициентите, като се повиши базовият норматив, за да не пострадат бюджетите на ВУЗ-овете; или по-малък ръст на базовия норматив, но с редуциране на коефициентите.

Изпълнението на бюджетната субсидия до момента на висшите училища и академията в частта за заплати издръжка е на 40 %. Парите за наука се изпълняват на 45 %. Най-високият дял е на капиталовите разходи - 82 %. От синдиката се притесняват за капиталовите разходи като новото строителство и ремонтите. Според тях, няма никакви реакции за контрол на 60 млн., които МОН дава за ремонти на общежитията. Така например, едно общежитие, поело около 450 студенти, за да бъде ремонтирано на за едно студентско място държавата плаща около 6700 лева. т.е. над 3 млн. се да дават за ремонт на един блок. Доц. Вълчева запита и защо МОН заделя 1 млн. лева за програма за рейтинг за висшите училища. Като антикризисна мярка според нея трябва да залегне и планиране на 3 % бюджетен излишък за образование. – да се заложи още сега, за да може в края на годината. По отношение на изказванията за лидера на ДПС Ахмед Доган за БАН Вълчева посочи, че 96 % от хората в телевизионна анкета не са съгласни с изявленията му. В момента в академията са стопирани командировките, не се плащат извънредните часове, разходите са свити. Ивайло Златанов, председател на Организацията на КНСБ в БАН заяви, че субсидията за академията не 150 млн. лева, както твърди Доган, а 80 863 млн. защото в нея са включени разходи, които реално не са за академията. В момента са набелязани 500 души в пенсионна възраст, които ще са първите, ако се наложат съкращения. Утре на заседание на Съвета на ректорите синдикалистите ще сближат позициите и ще излязат с единен документ с искания.

CHF CHF 1 2.09763
GBP GBP 1 2.25951
RON RON 10 3.85552
TRY TRY 100 4.16246
USD USD 1 1.67882