60% от японските младежи са зависими от интернет

Наука 01.08.2013 15:39

Близо 60% от японските гимназисти използват интернет по нездравословен начин и не могат да се лишат от него подобно на наркотик, показва изследване на правителството.

Според изследването, осъществено в продължение на шест месеца от институт към министерството на здравеопазването сред 100 000 ученици в колежи и гимназии, 8,1% от анкетираните страдали от зависимост от обмена на съобщения, игри и други онлайн дейности.
Казано с други думи, те били неспособни да спрат, без да бъдат принуждавани за това. За да квалифицират и окачествят тези крайни случаи, учените поставили серия от осем симптоматични въпроси и определили зависимостта като съответстваща на положителен отговор на поне пет от тях.

Например: "Застрашавали ли сте или прекъсвали ли сте важни отношения с хора заради интернет?" или "Случвало ли сте е да не успеете да намалите прекараното време в интернет?". Въз основа на получените отговори институтът счита, че над половин милион колежани и гимназисти страдат от тази нова патология, като процентът при гимназистите е по-голям от този при колежаните (9,4% спрямо 6%).

Момичетата са по-силно засегнати от момчетата (9,9% спрямо 6,4%). "Голям проблем е, че младите хора, които трябва да трупат опит, откривайки света, се затварят в интернет. Необходимо е да се вземат образователни мерки, за да се предотврати разширяването на този феномен", коментира пред телевизия Ен Ейч Кей професор Сусуму Хигучи, член на екипа, осъществил изследването. /АФП-БГНЕС

CHF CHF 1 2.10033
GBP GBP 1 2.25716
RON RON 10 3.85385
TRY TRY 100 4.21711
USD USD 1 1.71504