
Наука 06.10.2020 14:28 Снимка: ДНЕС+
3400 студенти учат тук, а вземат диплома от чужд университет
23 наши висши училища в партньорство с чужди обучават по 88 програми в 25 направления
Диплома от чуждестранно висше училище може да се получи в България в 88 съвместни програми за придобиване на степен на висшето образование.
23 български висши училища предлагат съвместни програми в 25 професионални направления.
Близо 3400 студенти и 28 докторанти се обучават в съвместни програми с чуждестранно висше училище през пролетта на 2020 година.
За първи път Рейтинговата система на висшите училища в България обобщи данни за броя и вида на съвместните програми, които български висши училища предлагат в партньорство с университети от чужбина. Данните са предоставени от самите висши училища през юни 2020 г. и са верифицирани от тях през август 2020 г. за целите на предстоящото издание на Рейтинговата система за 2020 година.
В “съвместни програми” се включват следните форми на свързаност между български висши училища и чуждестранни висши училища и/или чуждестранни акредитиращи институции:
1. Договори за съвместна учебна дейност с чуждестранни висши училища, предвиждащи издаване на двойни дипломи и/или съвместни дипломи;
2. Договори за образователен франчайз с чуждестранни висши училища;
3. Акредитации от чуждестранни акредитационни агенции за отделни професионални направления в български висши училища или чуждестранна акредитация за българското висше училище като цяло.
Такива данни се събират и публикуват за първи път в България.
Най-голям брой съвместни програми имат Техническият университет - София (8), и Висшето училище по мениджмънт - Варна (8), следвани от Софийския университет “Св. Климент Охридски”(6). Най-голям дял студенти се обучават в съвместни програми в Американския университет, където студентите при завършването си получават две дипломи (българска и американска). Девет съвместни програми предлагат обучение на докторанти - в Техническия университет - София, Университета по хранителни технологии - Пловдив, и Химикотехнологичния и металургичен университет - София.
В повече от половината съвместни програми преподаването е на английски език, но има и редица програми на български, руски, немски, френски език. Редица съвместни програми са с университети от държави - членки на Европейския съюз - от Германия, Франция, Австрия, Италия, Гърция, но има и множество съвместни програми с други страни като Великобритания, САЩ, Русия, Казахстан, Швейцария и др.
Най-старата действаща съвместна програма е създадена през 1990 г. между Техническия университет - София, и Технологичния институт в Карлсруе - Германия, с обучение на немски език по специалностите “Мехатроника и информационна техника” и “Общо машиностроене” за бакалаври и магистри. Интересно е, че най-новата съвместна програма от 2020 година е също на Техническия университет - София, съвместно с университет “Ото фон Герике” в Магдебург - Германия, на немски език по специалността “Стопанска информатика” за бакалаври.
Съвместни програми са създадени в общо 25 различни професионални направления, като най-много са те в професионалните направления “Икономика” (15), “Туризъм” (10), “Администрация и управление” (9), “Информатика и компютърни науки” (6), “Комуникационна и компютърна техника” (5) и “Общо инженерство” (5).
Рейтинговата система на висшите училища в България, чието ново издание предстои, бе създадена, за да подпомага кандидат-студентите при избор на висше училище.
Българските университети предлагат възможности за обучение в стотици различни специалности, разпределени в 52 професионални направления.
Рейтинговата система сравнява и класира висшите училища във всяко едно от съществуващите професионални направления на основата на десетки показатели, сред които реализацията на завършилите на пазара на труда. За първи път в предстоящото издание на системата за 2020 г. е планирано включването и на индикатори за свързаност на българските висши училища с такива извън страната и за предлаганите в българските висши училища възможности за получаване на диплома от чуждестранно висше училище или такава, издадена на базата на акредитация от чужбина.
Рейтинговата система на висшите училища се поддържа и актуализира от екип на консорциум “ИОО-С”, съставен от Институт Отворено общество - София и Сирма Солюшънс по поръчка на МОН с финансиране от Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
- Очаквайте в “24 часа” пълния списък на съвместните програми и в кои университети са.
Партнираме си с “Бокони”, училища от Виена, Лион, Будапеща, Женева
Американският университет в България в Благоевград предлага “Администрация и управление” съвместно с Университет по търговия “Луиджи Бокони”, Милано, Италия, чрез неговото звено SDA Bocconi School of Management. По договор за съвместна учебна дейност, осигуряваща двойна или съвместна диплома. Консорциумът събра в списък всички програми, които нашите висши училища предлагат в сътрудничество в елитни чуждестранни университети.
Сред програмите, които Софийският университет “Св. Климент Охридски” обучава наши студенти, е “Социология, антропология и науки за културата” заедно с Виенския университет, университета “Люмиер”, Лион, и Централноевропейския университет - Будапеща. Образованието също е по договор за съвместна учебна дейност, осигуряваща двойна или съвместна диплома.
Софийският университет обучава и “Филология” с Университета в Женева по договор за съвместна учебна дейност, осигуряваща двойна или съвместна диплома.
Стопанска академия “Димитър Ценов” - Свищов, обучава студенти в професионалното направление “Икономика” с Ташкентския държавен икономически университет. И този случай абсолвентите завършват с 2 дипломи - българска и узбекска.
Техническият университет - София пък предлага “Машинно инженерство” с Държавния технически университет в Саратов “Юрий Гагарин”, с Новосибирския държавен технически университет, както и с Улуда университет, Бурса, Турция. Традициони са партньорствата на Техническия университет в София с Германия и Франция.
Университет по хранителни технологии - Пловдив, пък обучава в професионалното направление “Хранителни технологии” както с Казахския университет по технологии и бизнес в Казахстан, както и с Московския държавен университет за технологии и управление “К. Г. Разумовски” (Първи казашки университет) по договор за съвместна учебна дейност, осигуряваща двойна или съвместна диплома.
Югозападен университет “Неофит Рилски” - Благоевград, има студенти в професионалното направление “Туризъм”, които се обучават съвместно с Виетнамския национален селскостопански университет (Vietnam National University of Agriculture (VNUA)./24 часа
Още по темата
![]() |
1 | 2.09336 |
![]() |
1 | 2.24421 |
![]() |
10 | 3.85712 |
![]() |
100 | 4.11361 |
![]() |
1 | 1.66823 |
Последни новини
- 21:34 Хороскоп за неделя, 27 юли 2025 г.
- 19:32 Норис донесе първи пол позишън за "Макларън" в Белгия от 13 години насам
- 19:21 Пожар избухна край ГКПП Лесово, унищожена е селскостопанска машина
- 19:09 Гъст дим спря движението между Бургас и Малко Търново
- 18:57 Радомир Чолаков: Иван Костов превърна „Лукойл“ в господстващ играч
- 18:44 Четирима българи обвинени за оскверняване на Мемориала на Холокоста в Париж
- 18:32 Орбан заплаши да блокира новия седемгодишен бюджет на ЕС
- 18:21 Вагон със слама гори в Бобов дол