2025-та може да е годината на Starship

Наука 02.01.2025 16:01 Снимка: ДНЕС+

2025-та може да е годината на Starship

Мегаракетата трябва да реализира серия от кацания и да докаже безопасността си за бъдещи полети с хора

С височината си от 122 метра, Starship е най-голямата и най-мощната ракетна система, създавана някога. Проектирана да бъде напълно и бързо преизползваема, SpaceX вярва, че комбинацията от мощ и ефективност е ключовият пробив, който ще позволи на човечеството да постигне различни космически цели - включително заселването на Марс.

Но докато колонизацията на Марс стои под въпрос в бъдещето, ракетата има много важно предназначение за кацането на Луната, създаването на спътникови съзвездия и дори за Пентагона. Дали очакванията към Starship ще се оправдаят ще научим през следващите 12 месеца. През 2025 година мегаракетата ще премине през най-важните си тестове.

Увеличаване на полетната честота

До момента Starship е излетяла общо шест пъти - два пъти през 2023 г. и четири пъти през 2024 г. На последните три полета и двете части на ракетата - Super Heavy бустерът и 50-метровият космически кораб Starship - успяха да оцелеят при завръщането си през земната атмосфера.

На петия полет, проведен на 13 октомври, стартовата кула на SpaceX успя да улови бустера Super Heavy във въздуха със своите механизирани "ръце-пръчки" - демонстрация на стратегията за възстановяване, която компанията планира да използва в оперативните си мисии.

През 2025 г. улавянето на първата степен трябва да стане обичайна гледка. SpaceX е подала заявление за петкратно увеличение на разрешените изстрелвания от базата Starbase, достигайки 25 полета годишно.

Федералната авиационна администрация на САЩ (FAA) вече е дала предварителното си одобрение.

Според екологична оценка, публикувана през ноември, FAA разрешава 25 изстрелвания и 50 кацания в Starbase - 25 на бустера Super Heavy и 25 на космическия кораб Starship.

Полети с екипаж

SpaceX вече има клиенти за Starship, сред които най-важният е НАСА. Агенцията е избрала ракетата за първия пилотиран модул за кацане на Луната в рамките на програмата "Артемида". Ако всичко върви по план, горният етап на Starship ще достави астронавти до южния полюс на Луната с мисията "Артемида III", планирана за 2027 г.

Този график вече е променян няколко пъти поради проблеми с капсулата "Орион" на НАСА. Въпреки това, Starship се очаква да бъде готова за по-рутинни мисии като извеждане на сателити в орбита. Ракетата обаче трябва да докаже, че е безопасна и за полети с хора.

Надграждане и бъдеще

SpaceX планира още подобрения на Starship. Очаква се Starship 2 да превозва над 100 тона в орбита, а Starship 3 - над 200 тона.

Според Илон Мъск, с преизползваемостта на Starship, разходите за полет може да спаднат до $2-3 милиона - значително по-ниски от настоящата цена на мисии с Falcon 9, която е около $67 милиона.

Starship се очаква да играе централна роля не само в мисии до Марс, но и в изграждането на сателитната мега-констелация Starlink и други комерсиални приложения.

"Космосът не е едно нещо - той е място, където могат да се правят много неща," казва астрофизикът Ехуд Бехар.

Именно тук идва и интересът на Пентагона. Мегаракетата прав възможно разполагането на нови разузнавателни сателити или на цяло съзвездие от космически апарати за армията на САЩ.

Плановете на Мъск са след като ракетата се докаже тя да осъществява около 100 полета в космоса годишно.

CHF CHF 1 2.08912
GBP GBP 1 2.35662
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.3695
USD USD 1 1.89905