
Мултимедия 05.05.2024 14:15 Снимка: БТА
Тракийската гробница Оструша край Казанлък официално отвори врати за посетители
Официално отвори врати за посетители тракийският гробнично-култов комплекс Оструша край Казанлък, съобщиха за БТА от местния Исторически музей "Искра".
Комплексът ще работи всеки ден от седмицата, а входът ще бъде свободен, съобщи кореспондентът на БТА Ралица Стефанова.
Оструша е един от най-внушителните комплекси в Долината на тракийските царе. Той е едно от първите големи открития в региона на експедицията на археолога доц. д-р Георги Китов от 1993 година.
Изцяло реставрираната и социализирана тракийска гробница Оструша край Казанлък вече работи с посетители. Снимка: Ралица Стефанова/БТА
Изцяло реставрираната и социализирана тракийска гробница Оструша край Казанлък вече работи с посетители. Снимка: Ралица Стефанова/БТА
Изцяло реставрираната и социализирана тракийска гробница Оструша край Казанлък вече работи с посетители. Снимка: Ралица Стефанова/БТА
Съоръжението представлява гробнично-култов комплекс, развит на площ от 100 квадратни метра, и се състои от шест помещения, едно от които е саркофагоподобна камера. Пред комплекса е разкрито ритуално струпване на множество натрошени керамични съдове и архитектурни детайли, припомнят от музея.
Разграничени са три периода на ползване на съоръжението, като първият е около средата на IV в. пр. Хр., когато върху стереобат от големи каменни плочи е монтирана монолитна камера с погребално ложе и стенописи по тавана. По-късно към нея са пристроени останалите пет помещения. През третия етап в края на столетието пред входа е изграден саркофагоподобен гроб. В него погребение не е извършено.
В Оструша има погребан кон, това е нещо задължително за обектите от тракийското наследство, има прекрасни запазени образци, особено от апликацията му, запазен е и мечът, който буквално е пронизал гръдния му кош, обясни за БТА директорът на ИМ "Искра" д-р Момчил Маринов. Погребението на владетеля обаче е символично, както в Хелвеция, Голяма Косматка, Грифони и Шушманец. Документирано човешко погребение в Долината има само в Казанлъшката гробница.
Изображенията на касетирания таван са направени с хирургическа точност, древните майстори са демонстрирали невероятно умение, казват от музея. Има запазени и остатъци от стенописи. Според д-р Маринов комплексът има и много добра архитектура, присъства и кръглото куполно помещение, което е свързано с култа към слънцето като едно от най-важните измерения в тракийските вярвания.
Със своето планово решение, архитектурни особености, полихромна украса и находки съоръжението се нарежда сред най-представителните паметници на тракийската надгробна и култова архитектура от този период.
Гробницата е изцяло реставрирана и социализирана по проекта на Община Казанлък "Светът на траките".
Благодарение на проекта по социализация основните части на комплекса могат да бъдат пълноценно видими.
В саркофагоподобната камера има специален режим на наблюдение, което дава възможност на всеки посетител да види фреските по тавана в реално време, но без да влиза в самия саркофаг, за да не бъдат нарушавани температурата и влажността като задължителни параметри за опазване.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10508 |
![]() |
1 | 2.27758 |
![]() |
10 | 3.92926 |
![]() |
100 | 4.52106 |
![]() |
1 | 1.72168 |
Последни новини
- 21:59 Питас и кошмарни грешки пратиха ЦСКА на финал за Купата
- 21:03 Хороскоп за сряда, 23 април 2025 г.
- 19:34 ЕК ще разгледа подаденото измение по ПВУ, поискано от България
- 19:26 Разярена съпруга намушка мъжа си с нож след скандал в Пазарджик
- 19:19 Принц Уилям и принцеса Кейт празнуват 14-ата годишнина от сватбата си в Шотландия
- 19:11 Гняв от няколко клуба в Италия след обърканата програма заради кончината на папата
- 19:03 Зверство: 54-годишен мъж простреля домашно куче на улицата
- 19:00 Уиткоф ще бъде отново на посещение в Москва тази седмица