От Грузия до Монголия с кола

Мултимедия 10.08.2024 18:27 Снимка: ДНЕС+

От Грузия до Монголия с кола

Един авантюристичен преход за истински автомобилни ентуасиасти

Автомобилният туризъм все по-често попада в полезрението на различните еко норми и нови закони, които се стремят да ограничат вредните емисии, а благодарение на цените на горивата, точно този вид приключения могат да останат в историята. Бреана Уилсън е от хората, които не се отказват толкова лесно, пише CNN.

Преди повече от 2 години, тя решава да направи едно от дългите и сравнително опасни пътешествия. Нейното желание е да пътува от Тбилиси в Грузия до Улаанбаатар в Монголия. Уилсън избира времето, в което светът се възстановява от глобалната пандемия и всички мерки започват да се отслабват.

Избраното возило е Toyota Land Cruiser от 1978 г. Малко преди старта на експедицията, Уилсън разбира от новините, че избухва война в Украйна. Жената не планува да минава през Украйна, нейният маршрут е по-скоро през Русия, следователно не би трябвало да има проблеми. Плановете се объркват, когато политическата сцена се променя и жена-американка в стар джип, може да изглежда достатъчно подозрително за властите.

Ескалацията на войната я принуждава да промени плановете си и да изчака с още една година. През април 2023 г. вече е категорична, че идва времето за експедицията. Уилсън признава, че първото голямо предизвикателство се изразява във взимането на виза. Американците получават особено внимание, без значение дали има война или не. И в този момент САЩ е поставила Русия на ниво 4 за международни пътувания, което автоматично посочва, че всяко едно пътуване не е препоръчително.

Снимка: Instagram/breannajwilson

Необходимите документи са свързани с писмо-покана, посочен маршрут, руско медицинско, застраховка и накрая взимането на визата от определен център. Тбилиси има няколко руски туристически агенции, които помагат за тази цел. Пътешественичката признава, че не очаква да получи туристическа виза за три години. Бреана не е сигурна дали визата ѝ е одобрена, защото кандидатства от Тбилиси или просто, защото не се смята за някаква опасност.

Визата се оказва един от най-малките проблеми. Бреана работи като фриланс журналист, който ще живее в своята кола в рамките на следващите 7000 километра. Google посочва, че това пътешествие може да отнеме точно 90 часа, ако няма никакви спирки и никакви закъснения. В момента на планирането, сухопътната граница между Грузия и Азербайджан е все още затворена и се очаква да се отвори в предстоящите месеци.

Бреана не иска да чака и решава да тръгне на север и да влезе в Русия през грузинския град Казбеги. Маршрутът преминава през региони на Чечня и Дагестан, а от другата страна стои Украйна. Мариупол и Донецк се намират на около 600 километра от маршрута, който американката избира. Поради наложените санкции и високият трафик на руснаци, опитващи се да избегнат санкциите, Бреана трябва да кара в огромни колони с други автомобили, които не са успели да влязат в Грузия.

Снимка: Instagram/breannajwilson

Ситуацията не е никак розова, особено след като говорим за автомобил с грузински номера, каран от американка, която не говори никакъв руски. За да се избегнат всички възможни проблеми, Бреана решава да натовари колата си на камион от Тбилиси до Баку и след това да хване самолет до столицата на Азербайджан.

Девет дена след кацането в Баку, Бреана оправя своите документи и се насочва към пристанището на Алат, където спи в колата и се подготвя да се качи на ферибот, за да премине през Каспийско море.

Пътуването отнема около 24 часа, но поради забавянето на границата, стои още един ден.

Капитанът на ферибота забелязва необичайните гости и предлага някои от местните специалитети, които чужденците да опитат. На пристанището в казахстанския град Курик, Уилсън най-накрая се подготвя за шофиране.

Тя трябва да премине през целия Казахстан, популярен с пътна мрежа, която крие редица предизвикателства. Планинските пътища не са в най-доброто си здраве и понякога не са добре почиствани. Преминаването през Русия се ограничава до около 1000 километра, включвайки преход през региона на Алтай. От там може да се влезе спокойно в Западна Монголия на границата на Цагаанур, предлагайки 3-дневно пътуване до столицата.

Пътешествието изглежда особено лесно на теория, но на практика е изпълнено с препятствия. В Казахстан, Бреана се сблъсква с премеждия. В същият период от време се провежда световния шампионат по шах и всички хотели са резервирани. Автомобилът ѝ също започва да страда от дребни, но досадни проблеми - изгорели стопове и габарити, които изискват и обиколка из града за търсенето на части. След залез, температурите в Астана падат до -14 градуса по Целзий.

Снимка: Instagram/breannajwilson

След премеждия в търсенето на хотел, авантюристката пропуска една важна подробност - дизелът може да замръзва при отрицателни температури. Тази мисъл преследва Уилсън до сутринта. Колата успява да запали, но само след 1-2 километра спира, за щастие близо до бензиностанция. Дизелът е замръзнал и изисква ръчно помпане директно в цилиндрите на двигателя. Експедицията продължава към Семей, където Бреана смята да прекара две вечери, преди да премине границата.

Нейната Toyota може да се справи с много предизвикателства, но не е най-лесната машина за управление. 2.5-тонното возило не може да се похвали с много екстри, ръчната скоростна кутия се оказва наказание, особено след като дневните курсове са по 12 часа на ден.

Това, което пътешественичката не знае е, че пристига в така наречените затворени градове. Семей или Семипалатинск е град, който никога не е присъствал на картите и неговите жители трябва да кандидатстват, за да живеят там. След падането на СССР, градът е разкрит и мнозина разбират, че е създаден, за да бъде главна площадка за тестването на ядрено оръжие. Между 1949 и 1989 г. са направени близо 456 ядрени теста, включително 340 контролирани взрива и още 116 в атмосферата.

Снимка: Instagram/breannajwilson

Ефектите от тези експерименти се отразяват върху местните. Мнозина предпочитат да избягат, а Семей просто съществува. Градът не е гостоприемен и няма атракции, които да привлекат вниманието на човек. След кратка почивка, Бреана се отправя към границата с Русия. Именно там започват всички по-важни въпроси. Защо едно американско момиче ще пътува само през Русия? Защо колата е с грузинска регистрация? Защо пътува до Монголия? Една седмица по-рано, Бреана разбира от новините, че Еван Гершкович е арестуван за шпионаж.

Граничарите нареждат на пътешественичката да изчака и в следващите 45 минути стои в колата. След това време идва друг човек, който води Бреана в сградата и я кара да чака отново. След още 45 минути идва служител, който говори английски. Беседата с него отнема около час. Въпросите са най-разнообразни от причина за пътуване до семеен статус.

Пътешественичката най-накрая открива една обща страст със служителя - фотографията, която е и част от цялото пътуване. На финала на това приключение, Бреана получава подпечатан паспорт, повторно проверена кола и правото да пътува. Маршрутът минава през Чуйски Тракт - красив и особено див път, предлагащ забележителни гледки. Напускането на Русия отнема точно толкова въпроси и време, колкото и влизането в Русия.

Снимка: Instagram/breannajwilson

Бреана влиза в Монголия през най-западната провинция -Байан-Олги. Уилсън не е посрещната по най-гостоприемния начин, в провинцията има снежна буря, която я забавя цели два дена. Двигателят също започва да страда, след като няколко пъти се налага зареждане от съмнителни бензиностанции. Бреана признава, че не е механик, не е експерт в пътуванията и няма никаква подготовка за подобни преходи. Доказва на себе си, че все пак може да се справи с голяма част от проблемите, стига да подхожда по-прагматично. С влизането в столицата на Монголия, нейната машина е закарана директно в официален сервиз, за да получи пълно обслужване. Плановете за следващото приключение на тази инфлуенсърка и журналистика е през Монголия.

CHF CHF 1 2.06747
GBP GBP 1 2.32967
RON RON 10 3.93179
TRY TRY 100 5.15256
USD USD 1 1.75316