Мултимедия 19.02.2025 18:24 Снимка: ДНЕС+
Новият път на коприната за 8 милиарда долара: Виетнам и Китай изграждат жп линия
Трасето с дължина от около 390 км ще свързва пристанищния град Хайфон с град Лао Кай, в планинските северни части на Виетнам, на границата с Юнан, минавайки през Ханой.
Виетнамският парламент одобри днес закон, който ще даде възможност за изграждане на ново железопътно трасе, което ще свърже с Южен Китай виетнамската столица Ханой, а също най-голямото пристанище - в град Хайфон - със северните части на Виетнам, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Депутатите приеха законопроекта почти единодушно, уточнява кореспондент на АФП.
Очаква се жп линията, която ще свързва Виетнам с китайската провинция Юнан, да укрепи отношенията между двете съседки и да улесни търговията.

Новата линия ще обслужва големите производствени зони във Виетнам, където имат предприятия компании като "Самсунг" (Samsung), "Фокскон" (Foxconn), "Пегатрон" (Pegatron) и множество други гиганти в областта на електрониката, които до голяма степен зависят от редовното снабдяване с компоненти и материали от Китай.
Трасето с дължина от около 390 км ще свързва пристанищния град Хайфон с град Лао Кай, в планинските северни части на Виетнам, на границата с Юнан, минавайки през Ханой.
Китай ще финансира част от начинанието чрез заеми. Общата стойност на проекта надхвърля 8 милиарда долара. Той се вписва в глобалния китайски план за изграждане на транспортна инфраструктура, известен като "Новите пътища на коприната".
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.24061 |
RON
|
10 | 3.84295 |
TRY
|
100 | 3.87452 |
USD
|
1 | 1.65945 |
Последни новини
- 23:13 Светлинно и факелно шоу на откриването на ски сезона на Боровец (снимки)
- 20:58 Мощно земетресение с магнитуд 7 разлюля Тайван: Падна таванът на летище Taoyuan
- 20:45 Хороскоп за неделя, 28 декември 2025 г.
- 19:34 Столична община удължава договорите за сметопочистване в девет района
- 19:24 Осъдиха на 15 години затвор бившия премиер на Малайзия за корупция и пране на пари
- 19:12 Кои са най-богатите градове в света през 2025 година
- 19:01 Евгений Михайлов за напуйчените ПП-ДБ: Сега ли се сетихте за жертвите на т.нар.Възродителен процес?
- 18:51 Нападател намушка и заля с белина най-малко 15 души в японски завод