Невиждана от 400 години рекордна жега заплашва Големия бариерен риф

Мултимедия 14.08.2024 15:28 Снимка: ДНЕС+

Невиждана от 400 години рекордна жега заплашва Големия бариерен риф

Kораловите рифове предпазват бреговете от ерозия и са дом на хиляди видове риби

Според ново изследване, отразено в BBC News, температурата на океана в Големия бариерен риф е достигнала най-високото си ниво от 400 години насам през последното десетилетие.

Изданието съобщава, че учените, които са автори на изследването, твърдят, че повишените температури, породени от изменението на климата, представляват екзистенциална заплаха за Големия бариерен риф.

Според Асошиейтед прес учени от австралийски университети са успели да сравнят скорошните температури на океана с историческите, като са използвали проби от скелети на корали, за да реконструират данни за температурата на морската повърхност от 1618 г. до 1995 г. и да ги свържат със съвременни данни от 1900 г. до 2024 г., се обяснява в статията.

Те са успели да покажат пет години на избелване на коралите - когато температурите са толкова високи, че коралите изхвърлят водораслите, които живеят в тях - през последното десетилетие, включително тази година, продължава статията. Това се случва, тъй като в момента учените се опитват да разберат "въздействието на най-интензивното и широкомащабно събитие на избелване на коралите, регистрирано някога за 2300-километровата рифова система", според Nature, който също публикува новото проучване.

Един от членовете на екипа, цитиран в статията, д-р Бенджамин Хенли, казва, че остава "искрица надежда", ако "успеем да се обединим и да ограничим глобалното затопляне". В материала си Ройтерс обяснява значението на кораловите рифове, като отбелязва, че те "предпазват бреговете от ерозия, са дом на хиляди видове риби и са важен източник на приходи от туризъм в много страни".

ABC News съобщава, че рифът от години е застрашен да бъде включен в списъка на обектите на световното наследство на ЮНЕСКО, които са "застрашени" да загубят статута си. "Миналия месец световният комитет ратифицира препоръка рифът да не бъде включен в този списък, но ЮНЕСКО ще изиска от Австралия да представи доклад за напредъка през следващата година относно действията, които е предприела за подобряване на състоянието на рифа", се отбелязва в статията.

Във в. "Гардиън" Хенли изразява надежда, че новите констатации могат да бъдат използвани в оценките, извършвани от австралийското правителство и ЮНЕСКО, като отбелязва просто: "Нашата оценка е, че рифът е в опасност."

Междувременно в The Conversation има статия за най-големите известни находища на неконвенционален газ в Австралия, които са "погребани под девствени коралови рифове" край западното крайбрежие на страната. В статията се казва, че най-голямата независима петролна и газова компания в страната Woodside иска да експлоатира газовите находища Brecknock, Calliance и Torosa, но щатският орган за защита на околната среда "дава знак, че ще отхвърли този проект на стойност 30 млрд. австралийски долара".

CHF CHF 1 2.08466
GBP GBP 1 2.3463
RON RON 10 3.93266
TRY TRY 100 5.26922
USD USD 1 1.80677