Мултимедия 22.09.2024 12:54 Снимка: БТА
Майстори на троянската ракия демонстрират уменията си на Фестивала на сливата
Организаторите са предвидили и дегустации на различни традиционни храни
Със запалване на казана за изваряване на ракия започна вторият ден от Българския фестивал на сливата в Троян, предава БТА.
По традиция тазгодишният майстор на ракията, който има честта да даде начало на изваряването на благата течност, бе обявен от кмета на града Донка Михайлова. Това е Милко Вачев, шеф на фирма за разработка и производство на хранителни добавки.
"Баш майсторът е най-главният човек на празника. Обикновено това е известен троянец, който е заслужил уважението на нашия град. Тази година баш майсторът е човек, който прави чудесна ракия. Той още в началото на промените създава много интересна фирма, привлича сина си и дъщеря си в нея и създават един от най-интелигентните и бързо развиващи се бизнеси в Троян. Изделията, които произвеждат на ден, са един милион и се продават в 25 страни в света", заяви Михайлова и акцентира върху приноса на Вачев към общината и троянци.
"Като говорим за троянска сливова ракия, трябва да се каже, че тя е емблемата на Троян. Всяко едно семейство вечер пие по една ракия за наздраве и, ако не му стигне, повтаря. За мен този празник е празник на града и региона, който отбелязва времето, когато прибират добрата реколта от сливи и процеса на ферментация и дестилация на троянската ракия", заяви тазгодишният майстор на казана.
"Троянската ракия е най-хубава, защото се прави с много любов, а всяко нещо, което се прави с любов е хубаво. Освен това тук расте сливов плод, който е особено подходящ за сливова ракия, защото троянските майстори имат умението и с много търпение да преварят ракията два пъти, а понякога и по три, така че сливовият дестилат да е най-добрият не само в страната, но и в Европа", заяви за БТА Донка Михайлова.
През целия фестивален ден посетителите на празника могат да се включат в различни фестивални активности, обособени в отделни зони: арт зона по керамика и рисуване в "Диковата къща", зона за спортни активности пред Туристическия информационен център, зони за хранене и т.н.
Отделено е внимание и на характерната за региона сливова ракия. Различни майстори ще се състезават в конкурс за най-добра домашна сливова ракия. Гостите на фестивала ще могат да участват и в надпревара за най-добър дегустатор "Като две капки ракия", както и за най-бързо вадене на сливови костилки.
Във всички фестивални дни майстори от цялата страна демонстрират различни занаяти и предлагат своите изделия на "Улица на занаятите".
Местни и гостуващи състави изпълват сцената в центъра на града и се грижат за доброто настроение на гостите.
Вторият фестивален ден завърши с концерт на група "Молец" и DJ 89|BRATЯTA.
Днес, 22 септември, на сцената в Троян ще се качат Орлин Горанов, Мариана Попова, Александра Раева и Кристина Димитрова.
В Орешак гостите също ще се насладят на богати музикални ритми. Изненадата в този ден ще бъде представянето на гостуващ занаят - производство на българско розово масло. Ще има и тематични розово-сливови конкурси и надпревари по занаяти и изкуства. Ще бъде открита и гостуващата изложба "La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете".
Тя е резултат от сътрудничеството между Националния исторически музей, Музея на розата и Исторически музей "Искра" в Казанлък. Посветена е на розопроизводството в България и проследява пътя на българското розовото масло от първите му капки, до превземането на световните пазари през XIX в.
Още по темата
CHF | 1 | 2.09988 |
GBP | 1 | 2.34991 |
RON | 10 | 3.9295 |
TRY | 100 | 5.36117 |
USD | 1 | 1.85527 |
Последни новини
- 21:24 Хороскоп за петък, 29 ноември 2024 г.
- 19:35 Арестуваха съучастник в ало измама, ощетила възрастна жена с 60 000 лева
- 19:23 Швеция поиска съдействие от Китай за разследване на повредените подводни кабели
- 19:11 Костадинов прати тримата от ПП-ДБ при Пеевски
- 18:58 На МЕЧ им писна от политическата простащина
- 18:46 Германия връща системите си "Пейтриът" в Полша
- 18:34 БАБХ констатира огнище на шарка по овцете в Сливенско
- 18:22 ЕК ни предупреди, че не се грижим за цифровата сигурност