Легендата Дик Пронек: 30 години самота в дивата пустош на Аляска (ВИДЕО)

Мултимедия 02.12.2024 11:42 Снимка: ДНЕС+

Легендата Дик Пронек: 30 години самота в дивата пустош на Аляска (ВИДЕО)

Животът му вдъхновява книги и документални филми, най-известният сред които е "Сам в пустошта", представящ неговите необикновени приключения

Сред суровите пейзажи на Туин Лейкс в Аляска един човек създава необикновено съществуване, което вдъхновява поколения любители на природата и приключенията. Ричард "Дик" Пронек не просто оцелява в дивата природа - той процъфтява, превръщайки отдалеченото място в светилище на простотата и дълбоката връзка с природата.

Роден през 1916 г. в малко градче в Айова, пътят на Пронек към превръщането му в символ на живота в дивата природа не е бил предопределен. След като служи във военноморските сили по време на Втората световна война, неочакван пристъп на ревматична треска се превръща в повратна точка. Заболяването, заради което е настанен в болница, поражда у него дълбока решимост да изгради физическа сила и да приеме живот далеч от общоприетите пътища.

Това било началото на пътуването му към една нова философия на живот - философия, която не само облагородява душата, но и показва колко дълбоко човек може да се свърже с природата, когато изостави шума и хаоса на съвременния свят.

Професионалният му път преминава през различни длъжности - механик на дизелови двигатели, оператор на тежко оборудване и рибар, но зовът на дивата природа е непреодолим. Инцидент, при който едва не губи окото си, затвърждава решението му да избяга и да потърси нещо по-смислено. През 1968 г., на 51-годишна възраст, Пронек взема смелото решение, което ще определи живота му: построява сам къща в пустошта на Аляска и заживява там, в пълна самота.

Домът му при езерата не е просто убежище, а истински шедьовър на майсторство и изобретателност. Използвайки само местни материали и ръчни инструменти, изгражда с изключителна прецизност перфектната къща за условията, в които живее.  Всеки дънер е внимателно подбран, нарязан и монтиран. Покривът е покрит с елхови клони, мъх и трева. Комин, изграден от камъни, завършва неговия самодостатъчен дом.

Животът на Пронек не е бил свързан с оцеляването, а с преживяването на света с интензивност, която повечето хора никога не познават. Той ловува, лови риба и събира храната си, като документира ежедневните си преживявания в обширни дневници. Остроумните му наблюдения улавят фините промени в сезоните, движението на дивите животни и сложните ритми на природния свят. Носи със себе си дълбоко любопитство, което превръща изолацията във възможност за дълбоко обучение и личностно израстване.

Живее без съвременни удобства - без електричество, течаща вода или телефон - но никога и не чувства тяхната липса. Както сам пише просто, но толкова вълнуващо:

"Открих, че най-простите неща винаги са ми доставяли най-голямо удоволствие. И не ми струваха много пари. Те просто въздействаха на сетивата ми. Някога събирали ли сте  боровинки след летен дъжд, минавали ли сте през горичка от тополи, отворена като парк, и наблюдавали ли сте синьото небе отвъд блестящото злато на листата? Обували ли сте сухи вълнени чорапи, след като сте свалили мокрите? Влизали ли сте на топло пред дървена печка, треперещи след престой на минусови температури? Светът е пълен с такива неща."

Животът на Пронеке е вдъхновение за милиони приключенци

Животът на Пронеке е вдъхновение за милиони приключенци

Снимка: nps.gov

Дневниците на Дик , тежащи над 45 килограма, се превръщат в богата хроника на живота в дивата природа. Той старателно записва метеорологични условия, поведения в дивата природа и собствените си размисли. Тези записки вдъхновяват книги и документални филми, сред които най-известният е "Сам в пустошта", който представя неговия необикновен начин на живот пред света.

Въпросите, които Пронек си задава за приключението му в пустошта са дълбоко философски:

"На какво съм способен, за което дори не подозирам? Какви са границите ми? Мога ли наистина да се наслаждавам на собствената си компания цяла година? Достатъчно силен ли съм за всичко, което дивата природа може да ми поднесе?" Той открива не само как да оцелява, но и дълбоко усещане за принадлежност, смисъл и цел.

В продължение на почти три десетилетия, от началото на петдесетте до началото на осемдесетте си години, Пронек живее в ръчно изработената си хижа. От време на време пътува до САЩ, за да посети семейството си, но дивата природа остава истинският му дом. През 1999 г., на 83-годишна възраст, той напуска Туин Лейкс и се мести в Калифорния, където живее с брат си. Умира през 2003 г., оставяйки след себе си наследство, което надхвърля традиционните представи за пенсиониране и приключения.

Национален парк

Национален парк "Лейк Кларк"

Снимка: iStock by Getty Images

Днес хижата на Пронек е част от Националния парк "Лейк Кларк" - исторически обект, който продължава да вдъхновява онези, които ценят самостоятелността, простотата и пряката връзка с природата. Точно като тези думи, които той е написал:

"Огледах се към върховете, обрулени от вятъра, и вихрите мъгла, които се носеха край тях. Беше трудно да откъсна поглед. Бях изкачвал някои от тях и щях да ги изкача отново. Всеки път имаше нещо различно за виждане и нещо различно от всеки връх. Всички тези поточета за изследване и всички тези следи, които да следваш през ослепителната светлина на високите равнини и през седловините. Къде водят те? Какво има отвъд? Какви истории са написани в снега?"

"Чудех се дали в този момент има някой на света, който да е толкова свободен и щастлив, колкото аз."

CHF CHF 1 2.10101
GBP GBP 1 2.35293
RON RON 10 3.92982
TRY TRY 100 5.35413
USD USD 1 1.86057