Мултимедия 27.10.2024 11:13 Снимка: ДНЕС+
Как от Рубенсовите представи за женственост се стигна до 90-60-90?
Жената на 21 в.
Ролята на жените в обществото е претърпяла забележителна промяна през вековете. В миналото тяхната "функция" се ограничава предимно до частната сфера, като от тях се очаква да дават приоритет на семейните и домакинските задължения и невинаги имат достъп до образование, заетост и участие в обществения живот.
Освен това тогава и идеалите за красота са други. В началото на миналия век идеалната жена е скромна, тиха и покорна. Но след края на Първата световна война визията й претърпява значителна промяна. Късите прически и многото грим стават стандарт, а идеалът за фигурата е миниатюрната талия и често, за да я постигнат, дамите ходят със здраво пристегнати корсети.
Но какво е красотата? Кой определя стандартите? И как се стигна от Рубенсовите представи за женственост до 90-60-90? Въпроси, които вълнуват всяко поколение.
Всъщност до началото на 20-те години на миналия век не е модерна дългата коса. Тогава се заражда и стремежът към "вечната младост" и се появяват нови козметични средства, които помагат да се скрият недостатъците на външния вид. Колкото и странно да звучи в днешно време, това са години, в които блясъкът завладява женската красота. През 30-те за идеал се смятат високите, слаби жени с къдрави коси и дълги мигли. Сред иконите на това десетилетие са Жан Харлоу, Марлене Дитрих и Грета Гарбо.
Неслучайно през това десетилетие много момичета откриват диетите, за да бъдат в крак с тенденциите за красота и да приличат на идолите си. Не забравяме, че сексуалната революция оставя огромен белег в този период, чийто ефект определя стандартите за визия и до ден днешен. Новото социално движение се бори за свободна любов, права на жените и малцинствата и край на войните. Резултат от тази борба е хипи културата и рязък завой към либералните ценности на лично изразяване и свобода.

Американската актриса Жан Харлоу (1911-1937 г.)
Снимка: Getty Images
Германско-американската актриса и певица Марлене Дитрих (1901-1992 г.)
Снимка: Getty Images
Шведско-американската актриса Грета Гарбо (1905-1990 г.)
Снимка: Getty ImagesМодата на слабите тела се задържа до 2000-та. Новото хилядолетие обаче носи със себе си промяна. С настъпването му жените се еманципират все повече, а поп културата и MTV изиграва важна роля във формирането на модата и отношението към телата и външния вид.

Моделът Наоми Кембъл, 2002 г.
Снимка: Getty ImagesПрекалено слабите жени вече не са актуални и дори се осъждат, защото видът им се счита за нездравословен. В наши дни можем смело да заявим, че обществото май си е научило урока. Днес се акцентира повече върху здравето, а идеалите за красота претърпяват метаморфоза. Жените вече смело могат да изразяват своята женственост и да избират дали да са по-слаби или с по-пищни форми, дали искат да променят нещо в лицето си или да заложат на естествения си вид.

Моделът Ашли Греъм, 2024 г.
Снимка: Getty ImagesА красотата се крие именно в голямото разнообразие, въпреки че все още съществуват норми, които се приемат за универсални макар че общоприетите стандарти често влияят върху самочувствието и емоционалното състояние на нежния пол. На жените е наложено как да изглеждат, да се обличат и държат в обществото, ако искат да привлекат вниманието върху себе си. Заради изкривената представа за красота, днес хиляди дами по света страдат от неизлечими болести или не харесват външността и тялото си. Защото са наложени стереотипи, от които те не могат да избягат.
Определението за красота с годините се превръща в достатъчно широко понятие, за да можем днес да сме спокойни - живеем във времена, в които на различието не се гледа като на порок. През различните периоди идеалната жена е представена с различни форми на тялото и черти на лицето. Това доказва, че женската красота не е детерминирана от строго определени пропорции, а зависи от излъчването на човека и представата, която внушава за себе си.
Говерейки за жената на 21 в., няма как да не се отчете, че освен свободата да бъдеш какъвто поискаш, все повече жени имат достъп и до качествено образование. То им дава възможност да правят кариера, да придобиват финансова независимост и да допринасят активно за развитието на обществото.
И макар че в това отношение е постигнат напредък, все още съществуват значителни предизвикателства.
Дискриминацията, основана на пола, насилието срещу жените и неравният достъп до възможности продължават да възпрепятстват пълното реализиране на потенциала им. Стереотипите, неосъзнатите предразсъдъци и обществените очаквания все още ограничават избора им и налагат неравенството.
Жената на 21 в. се превръща в силния пол, тя може да прави избор и да го защитава, да се развива и усъвършенства, да се бори и заема достойно място. Тя е съвкупност от личностни качества и събрани в едно представи за идеал.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10033 |
GBP
|
1 | 2.21976 |
RON
|
10 | 3.8459 |
TRY
|
100 | 4.00779 |
USD
|
1 | 1.69175 |
Последни новини
- 11:27 Проф. Светослав Малинов: Ще бъда учуден, ако ПП–ДБ атакуват мерките за "Лукойл"
- 11:20 ДСБ няма да подкрепи Бюджет 2026
- 11:16 Васил Велев: Над 2 млн. души в частния сектор ще обеднеят, ако се приеме този бюджет
- 11:06 Постоянен арест за румънски каналджия след смъртта на 6 мигранти в езерото Вая
- 10:59 Във Варна осуетиха опит за имотна измама
- 10:53 Президентът на САЩ Доналд Тръмп иска стадион в столицата Вашингтон да бъде кръстен на него
- 10:42 DeepState: Руската армия продължава опитите си да превземе Покровск и Мирноград
- 10:34 Катастрофа между два трамвая и бус край Централна гара в София