Защо животните изяждат себеподобните си

Любопитно 06.09.2023 15:30 Снимка: ДНЕС+

Защо животните изяждат себеподобните си

Животинският канибализъм е често срещано явление в природата, при това не само при насекоми и риби. Причините и техниките, които стоят зад него, могат да бъдат доста любопитни - ако човек може да преодолее ужасяващата част с взаимното самоизяждане.

За съжаление, това поведение става все по-често срещано поради определени условия и промени на околната среда и може би дори променя еволюционната адаптация в момента, твърдят от Stars Insider.

Богомолка

Женската богомолка е известна с това, че отхапва главата на мъжкия по време на чифтосване. След това тя изяжда трупа му, за да се нахрани. Това е определено е една от най-любопитните канибалски тенденции сред живите същества.

Снимка 632634

Източник: iStock

Целият този жесток процес обаче не се случва винаги. Според National Geographic женските екземпляри се хранят с мъжките само в 13 до 28% от случаите. А изяждането на мъжкия е доста полезно, тъй като е установено, че консумирайки своите партньори, женските богомолки се сдобиват с важни аминокиселини, които след това се включват в снесените от тях яйца и дори удвояват броя им.

Черна вдовица

Подобно на богомолките, женските паяци от този вид обикновено често поглъщат много по-малките мъжки, по време на чифтосване. Именно този сексуален канибализъм е причината паяците да получат прозвището си "вдовица".

Снимка 632629

Източник: iStock

Понякога мъжките се опитват да избягат от съдбата си, но в повечето случаи я приемат, а понякога дори доброволно участват в нея. Те буквално се  "хвърлят" в устата на чакащите ги женски, като се смята, че така те прехвърлят сперма, докато биват консумирани.

Пясъчни тигрови акули

Още преди да напусне утробата, първият оплоден ембрион на акулата, след като достигне определен размер, започва да се храни със своите по-малки братя и сестри, като поглъща дори и останалите неоплодени яйца на майка си.

Снимка 632633

Източник: iStock

Смята се, че тази стратегия позволява на малките акули да пораснат достатъчно големи и силни, така че след като се родят, да не бъдат толкова лесна плячка за други хищници и да имат по-голям шанс за оцеляване.

Шимпанзета

През 1977 г. Джейн Гудол, уважаван британски приматолог, прави запис, който показва как шимпанзета ядат други шимпанзета. Оттогава насам са документирани още много примери за канибализъм сред човекоподобните маймуни, причините за който варират от хранене и оцеляване до въстания и войни между отделните племена.

Снимка 632632

Източник: iStock

Най-често този вид канибализъм се изразява в изяждане на новородени бебета. Мъжките индивиди убиват малките на враждуващите племена и се оттеглят на дърветата, за да ги изядат.

Лъвове

Когато мъжки лъв застане на чело на племето, не е необичайно той да убие всички съществуващи малки, тъй като просто не е заинтересован да стане "баща" и да използва собствените си ресурси за лъвчета, които не са негови.

Снимка 632631

Източник: iStock

Отърваването от малките понякога (но не винаги) включва и канибализъм. Целият процес е полезен за мъжкия не само като източник на храна, но и защото след това той може по-бързо да се размножава с женските екземпляри.

Хипопотами

Макар че хипопотамите са предимно тревопасни, има случаи, когато тези огромни бозайници са се хранили с трупове на животни от собствения си вид. Но никога с бебета.

Снимка 632630

Източник: iStock

Учените подозират, че канибалското поведение на това "вегетарианско" животно е предизвикано от крайна нужда, тъй като понякога хипопотамите са принудени да търсят храна на изключително трудни места.

Хамстери

Те са малки и очарователни, но са известни с това, че ядат себеподобните си. Самите майки понякога изяждат собствените си новородени бебета, както когато са отглеждани в домашни условия, така и в дивата природа.

Снимка 632635

Източник: iStock

Но това не е по желание. Специалистите смятат, че хамстерите са канибали само когато имат недостиг на важни витамини и минерали, включително допълнителните протеини, от които майките се нуждаят, докато кърмят. Оцеляването става по-важно от успешното размножаване.

Полярни мечки

Въпреки че канибализмът не е нещо нечувано при белите мечки, все пак преди години той е бил рядко явление.

През последните години обаче арктическите мечки са били забелязани да се хранят с децата си по ужасяващ начин. Климатолози смятат, че изменението на климата, което води до топене на полярния лед и оказва влияние върху обичайното им снабдяване с храна (най-често тюлени) и ловните  дейности, ги превръща в канибали по необходимост./lifestyle.bg

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549

Водещите новини