Защо трябва малко здравословен егоизъм по празниците

Любопитно 04.12.2022 17:18 Снимка: ДНЕС+

Защо трябва малко здравословен егоизъм по празниците

Ако се фокусирате върху своите нужди, може да направите повече за близките си

Коледа наближава, но трябва да признаем, че не носи само радост. Времената, в които живеем, са толкова предизвикателни, че мнозина от нас могат да почувстват повече стрес от празниците, отколкото щастие. Защото например не могат да купят на детето си желания подарък, нямат възможност да стигнат до близките си, тъй като е твърде скъпо, или пък защото са толкова претоварени емоционално, че не са в състояние да издържат няколко дни под сканиращия поглед на родителите си. Но въпреки това са готови да правят големи компромиси, за да задоволят очакванията на своите близки, дотолкова, че това започва да застрашава собственото им психическо благополучие. Вместо да се освободят от стреса по време на празничния период, те се подлагат на още по-голям. Започват да се питат дали нещо не е сбъркано у самите тях, за да не може тяхната Коледа също да е приказна, както демонстрират приятелите им в социалните мрежи. И най-често не намират отговор, защото отдавна са изгубили представа кое е добро за тях и кое правят просто заради очакванията на околните.

Най-често това се случва, защото са пренебрегнали онази малка здравословна доза егоизмът, която кара хората да се грижат на първо място за себе си. Направили са го заради масовото схващане, че той е лоша черта, наред с алчността, нечестността и нарцисизма, без да си дават сметка, че в трудни периоди може да е и предпазна мярка.

“Има моменти, когато трябва да бъдем егоисти, особено ако сме изтощени да правим неща за другите”, казва пред “Дейли мейл” английската психоложка Джейс Бейкър. Според нея е здравословно да си егоист толкова дълго, колкото е необходимо, за да си стъпиш отново на краката и да разсъждаваш трезво за важните неща в живота. Има ли шанс обаче това да се случи, без човек да се самоизолира и да къса връзки с любими хора?

Експерти смятат, че може, ако пренареди приоритетите си и успее да обясни на близките си защо го прави. “Става въпрос за това да не се губите постоянно в гъстите шубраци от задачи, които в крайна сметка ви затрупват, а да оставите само тези, които ви помагат да функционирате по най-добрия начин”, обяснява психотерапевтката Деби Логсдейл. Тя признава, че фокусирането върху собствените нужди обикновено минава през изоставяне на това, което обществото мисли, че трябва да правим, или пък повеляват семейните традиции. “Често очакванията за поддържането им причиняват огромно страдание или нещастие, като например дълги пътувания до роднини за Коледа, готвене, за да се подреди огромната маса, когато може да се поръча или купи готова храна и просто да се играе с децата, тъй като това е единственото, което те наистина искат”, посочва Логсдейл. По думите ѝ винаги има начин да се подходи различно към ситуацията, така че тя да бъде щадяща за всички. В това отношение коронавирусната криза ни научи много и ще е жалко отново да спрем да се съобразяваме с емоционалното състояние на близките си само защото винаги сме празнували по един и същи начин или пък защото всички така го правят.

“Ако се фокусирате върху собствените си нужди, ще можете да помогнете повече и на другите, защото те ще знаят какво наистина се случва с вас. Продължете да давате най-доброто от себе си, но се научете и да казвате “не”. Например, ако детето ви отново настоява да покани приятел за игра през уикенда, а вие искате да имате време да отидете на разходка или да прочетете вестник сам с чаша чай, откажете. Каквито и да са границите, те трябва да съществуват, защото много от нас ги губят, независимо дали са свързани с време, пари, пространство, причинявайки си лична вреда”, съветва Деби Логсдейл.

Експертите предупреждават, че ако не го правим и потискаме мисли и емоции, рискуваме те да разрушат близките ни отношения с роднини и приятели, тъй като започваме подсъзнателно да чувстваме, че никой не ни разбира и не го е грижа за нас. Затова е важно да отделите време и да обработите емоциите си, преди да формулирате ясно какво мислите и да търсите съчувствие. Ако го направите, може с изненада да откриете, че вашите близки също изпитват подобни чувства и намирането на компромисно решение е много по-близко, отколкото сте предполагали.

Психоложката Мег Арол предупреждава, че отнема известно време и практика да се определят необходимите граници и да се разпознава кога дадена ситуация или очакване изтощават. Тя препоръчва да опитате да напишете какви са вашите приоритети и да помислите дали трябва да отделяте повече време за вашето благополучие и здраве, личните си финанси и дори неща, които искате да гледате по телевизията. След това да ги подредите по важност, за да успеете наистина да фиксирате кои са вашите нужди. Ако отделите това време, за да бъдете “егоисти”, ще намерите по-добър път напред за вашите връзки, приятелства и работа, казва Арол.

Също добра тактика е да се опитвате да печелите време, ако не можете директно да откажете нещо, което смятате, че ще ви натовари. Например, ако майка ви непрекъснато пита кой какво ще сготви за коледната трапеза, просто отговаряйте, че е добре да се реши в последния момент, за да се възползвате от празничните намаления. Промоциите винаги са сериозен стимул за възрастните хора, така че със сигурност ще си осигурите време и спокойствие да решите с какво и как да участвате в семейното събиране. Ако се чувствате под финансов натиск да купувате подаръци за всички роднини, се насочете към нещо, изработено от вас. Това все по-често се възприема като голям жест на внимание, тъй като малко хора имат време и търпение да изработват нещо с ръцете си.

Друг важен момент по пътя към здравословния егоизъм е да намирате време да оставате насаме с мислите си. “Може да е, когато се шляете по магазините, в кафене или на разходка в парка. Може да е, когато слушате музика или тренирате, разхождате кучето. Важното е да намерите нещо любимо, на което да се наслаждавате, докато разсъждавате върху важните неща от живота. Това ще направи повече за вашето физическо и психическо здраве, отколкото можете да си представите”, обяснява Деби Логсдейл. Тя цитира древна китайска поговорка, която гласи: “Напрежението е това, което мислиш, че трябва да бъдеш, а релаксацията е това, което сте”. Така че още веднъж помислете какво е най-добре да си подарите за Коледа.

CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481