![Защо морето в Турция се отдръпна?](https://dnesplus.bg/uploads/news/images/1182202/l-6.jpg)
Любопитно 12.02.2025 16:20 Снимка: ДНЕС+
Защо морето в Турция се отдръпна?
През последните дни социалните мрежи и медиите в Турция бяха залети от видеоклипове и снимки, показващи рязко отдръпване на морето в различни райони на страната. Водата се е оттеглила на десетки метри от бреговете в Истанбул, Измир, Мугла и други крайбрежни региони, оставяйки след себе си объркани рибари, заседнали лодки и множество въпроси.
Явлението предизвика тревога сред жителите, особено след като Турция е разположена в силно сеизмичен регион. Възможността това да е предвестник на голямо земетресение или дори цунами моментално стана повод за страхове и конспирации. Но наистина ли има основание за паника, или става дума за напълно нормално природно явление?
Страхът от земетресение – реален или спекулация?
В последните години Турция неведнъж е преживявала катастрофални трусове, което прави обществото особено чувствително към подобни явления. Още повече, че има случаи, при които морето се отдръпва преди големи земетресения – макар и не винаги.
Най-пресният пример е земетресението в Измир през 2020 г., когато водата наистина се отдръпна преди да удари мощен трус. В този случай обаче учените са категорични: сега няма връзка между наблюдаваното отдръпване и предстоящи сеизмични събития.
Според експертите от Турската академия на науките и водещи сеизмолози в страната, в момента не се наблюдава сеизмична активност, която да предполага връзка между явлението и предстоящо земетресение.
Причината: приливи, отливи и... вятърът
Специалистите посочват три основни причини за това, което виждаме по турските брегове:
- Приливи и отливи – Гравитационното влияние на Луната и Слънцето води до циклични покачвания и спадове на морското равнище. В определени моменти тези разлики стават по-драматични, което може да предизвика внезапно отдръпване на водата.
- Силните ветрове – През последните дни в Турция духат мощни северни ветрове със скорост до 70 км/ч. Те буквално "избутват" водата на юг, което води до рязък спад в нивото ѝ в северните части на
Егейско и Мраморно море
Атмосферното налягане – Високото атмосферно налягане също играе роля. Колкото по-високо е налягането, толкова повече се „притиска“ водната маса и това може да доведе до привидно изчезване на морето от бреговете.
Случвало ли се е това преди?
Отговорът е "да". Подобни отдръпвания на морето са наблюдавани и преди – през 2021 г. в Измир, когато морето буквално се изпари пред очите на хората, а преди това в Конак, където пристанището остана сухо.
Всеки път паниката е била голяма, но реалността винаги е била една и съща: комбинация от приливи, ветрове и атмосферни условия.
Тогава защо хората се страхуват?
Проблемът не е само в научните факти, а в психологическия ефект. Хората помнят бедствията. Едно от най-страшните цунами в историята на Турция – в Чанаккале през 1953 г. – също е било предшествано от рязко отдръпване на водата. Това кара мнозина да се опасяват, че историята може да се повтори.
Но докато експертите уверяват, че в този случай няма причина за паника, социалните мрежи играят друга роля – те разпространяват страхове, сензационни заглавия и конспиративни теории, които само засилват тревогата сред хората.
Няма причина за паника, но...
Отдръпването на морето в Турция е нормален природен процес, предизвикан от приливи, ветрове и атмосферни условия. Научните доказателства сочат, че това не е знак за предстоящо бедствие.
Но също така е напълно разбираемо защо хората се притесняват – особено в страна, където природните бедствия не са рядкост. Експертите призовават за спокойствие, но също така напомнят за важността на подготвеността – защото когато живееш в зона с висока сеизмична активност, бдителността никога не е излишна.
Има ли всичко връзка със събитията в Санторини?
През същия период, в който морето се отдръпна по турските брегове, районът около гръцкия остров Санторини беше разтърсен от поредица земетресения. Най-силните трусове достигнаха магнитуд 5 по скалата на Рихтер, което предизвика безпокойство не само в Гърция, но и в съседни страни като Турция и Израел. Тази съвпадение на събитията естествено породи въпроси дали не става дума за взаимосвързани природни процеси.
Паниката допълнително се разрази, когато в района на Измир водата се отдръпна с цели 200 метра, а в Истанбул и други части на Турция хората наблюдаваха внезапни спадове в морското ниво. В общественото пространство веднага се появиха страхове за възможно мегаземетресение или дори цунами, подобно на случилото се в Чанаккале през 1953 г.
Въпреки това, според специалистите от Турската академия на науките, връзка между двете явления няма. Те обясняват, че докато земетресенията край Санторини се дължат на активността на подводния вулканичен комплекс в района, отдръпването на морето в Турция е резултат от напълно различни фактори – силни северни ветрове, приливни процеси и атмосферно налягане.
Проф. д-р Доган Яшар подчертава, че макар да е лесно да се правят асоциации между земетресения и морски аномалии, в този случай няма научни доказателства, че морето се е отдръпнало като предвестник на трусове. Подобни явления са се случвали и преди в Турция, без това да е довело до последващи катастрофални събития.
Въпреки официалните уверения, общественото безпокойство остава, особено сред жителите на крайбрежните райони. Турция е страна с висока сеизмична активност, което означава, че подобни природни явления винаги ще предизвикват тревога. Въпреки това, към момента експертите са категорични: отдръпването на морето е резултат от метеорологични процеси, а не от надвиснала сеизмична заплаха.
![]() |
1 | 2.07427 |
![]() |
1 | 2.34639 |
![]() |
10 | 3.92982 |
![]() |
100 | 5.25478 |
![]() |
1 | 1.89445 |
Последни новини
- 19:06 ЕК съди България заради Директивата относно необслужваните кредити
- 18:59 Пентагонът: Украйна в НАТО е илюзия, която само ще удължи страданието
- 18:48 Орбан: АзГ е бъдещето на Германия
- 18:38 Депутатите приеха и процедурни правила за избор на конституционен съдия
- 18:28 Със 113% се увеличават случаите на вродени аномалии при децата в Плевен
- 18:18 270 са защитените училища и детски градини за учебната 2024-25 г.
- 18:09 И Кирил Петков ще брои всеки глас за комисията „Пеевски“
- 18:00 Явор Пенчев оглави Надзорния съвет на НЗОК