Любопитно 31.03.2025 12:01 Снимка: ДНЕС+
Страната в Европа, в която виното е най-евтино
Когато посещаваме различни страни по света, едно от любимите ни занимания е да опитвамe местната кухня. А тя най-добре върви и с традиционни за региона напитки - като вино локално производство например. Добре знаем, че и неговата цена в последно време тръгна нагоре, затова и ни е интересно да разберем къде в Европа е останало най-евтино.
Проучване по темата правят Drinks Merchants, които установяват, че на континента ни, пълен с плодородни лозя, най-евтино е виното в Португалия. Там средната цена на бутилка вино е около 9 лв, а най-ниската - едва 5.90 лв.
Това не е особена изненада, защото Португалия е един от големите производители на вино на континента и дори третият по големина в света. Тук има над 4700 винарни, които ежегодно генерират солидна продукция. И най-хубавото е, че тя е с високо, а не с компромисно качество заради по-ниската си продажна цена.
А това голямо количество местно вино, което води и до ниската цена, е основната причина Португалия да е на първо място по консумация на вино в света на глава на населението, обяснява The Sun.
Само за сравнение, най-скъпа в Европа е бутилката вино в Исландия - средно около 35 лв за бройка.
Е, надали ще тръгнем към Португалия само за да пием местно вино, но със сигурност това е още една добра причина да посетим страната. А тя може да ни даде още много, защото е пълна с места, които си заслужава да се видят - като Порто или плажа Praia da Falésia, обявен за втория най-добър в Европа и пети в света според Traveller's Choice Awards.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:36 Министър Околийски: И двете ми дъщери са ваксинирани срещу HPV, това е най-силният ми аргумент
- 19:28 Авиокомпаниите по света пред риск от недостиг на гориво още през април
- 19:21 Вал Килмър ще се появи посмъртно, генериран чрез изкуствен интелект, в нов филм
- 19:13 Борят се за живота на младеж, забил се с тротинетка в железобетонен стълб
- 19:06 Тара, Бланка и Кос - скандалът е важен за ЕП, но и за България
- 18:58 Лицензите на два клуба в родния елит са под въпрос
- 18:51 Къщата с маймунката – скритият символ на Самоводската чаршия
- 18:43 Двама астронавти от МКС прекараха 7 часа в космическа разходка