Стивън Кинг се скара с Мъск заради идеята за плащане в туитър

Любопитно 02.11.2022 09:07 Снимка: ДНЕС+

Стивън Кинг се скара с Мъск заради идеята за плащане в туитър

Милиардерът оглави еднолично компанията зад социалната мрежа, след като уволни борда на директорите

Легендарният писател Стивън Кинг се скара с Илон Мъск заради идеята на южноафриканеца да се плаща за социалната мрежа. В понеделник писателят Стивън Кинг изказа явното си възмущение относно идеята на Мъск за заплащането за верификация за профил. Писателят смята, че става въпрос за принципи, и няма намерение да плаща 20 долара за синьото тикче на акаунта си, като по думите му трябва

те да му дават пари, а не той на тях

Кинг обеща, че ще напусне платформата, ако Мъск въведе таксата. Милиардерът от своя страна обясни на легендарния писател защо такава промяна е необходима. По думите му социалната мрежа трябва да си плаща разходите, ако иска да продължава да съществува, но не трябва да се разчита само на реклами. Мъск заяви още, че цената на верификацията може да спадне до 8 долара, като подчерта, че това е начинът да се премахнат спам ботовете и фалшивите акаунти.

Илон Мъск оглави еднолично “Туитър”, след като разпусна борда на директорите на платформата, съобщи Би Би Си. Така затвърди контрола си върху нея и

промени профила си в социалната мрежа

на Chief Twit Макар бордът да отговаряше за избора и наблюдението на ръководството, както и за основни решения при развитието на дружеството, Мъск реши да премахне този орган. Мултимилиардерът уволни и предишния директор на социалната мрежа Параг Агравал и редица други мениджъри на важни позиции малко след като придоби “Туитър” за $ 44 млрд. миналия четвъртък. 

След уволненията Мъск е започнал да се обгражда с доверени хора – съветници и технически сътрудници. Целта на въпросната група е подобряване на цялостното преживяване в платформата, твърдят експерти. Най-богатият човек в света междувременно обяви потенциалните промени, които ще настъпят в социалната мрежа скоро.  Шефът на “Тесла” иска разширяване на проверката на потребителите и подобряване на абонаментните предложения, за да е по-малка зависимостта от рекламодателите. Предвидени са и начини за печалба от страна на потребителите, за да може тези, които създават съдържание, да си осигуряват прехраната с това – подобно на някои потребители в тик ток и ютуб.

Най-противоречивата идея, която има милиардерът, е синьото тикче в социалната мрежа, удостоверяващо автентичността на значими профили, да стане платена услуга. Цената се очаква да бъде около $ 19,99. Промените не засягат само бъдещи верификации, а и вече одобрени профили също ще бъдат потърпевши.

Мъск предвижда още новости - възможност за по-дълги публикации,

повече видеосъдържание. Богаташът дори направи анкета, в която пита дали да върне Vine – платформа за кратки видеа, подобна на тик ток, която “Туитър” купи и закри през 2016 г.

Според Си Ен Би Си Илон Мъск е привлякъл над 50 служители от “Тесла”, главно инженери, за да може промените да влязат в сила възможно най-бързо. Служители в “Туитър” пък са били инструктирани да работят по 12 часа седмично, за да спазят сроковете на новия шеф.

Потребители коментират, че размяната на реплики между Мъск и Кинг са показателни за това, че синьото тикче е необходимо, защото така потребителите на туитър ще могат да четат диалози между реални хора, а не фалшиви акаунти и тролове.

В понеделник пък сенаторът Крис Мърфи  заяви, че е поискал от правителството да преразгледа

последиците за националната сигурност от сделката,

като се има предвид големият дял в компанията, притежаван от фирми, свързани със Саудитска Арабия. “Трябва да сме загрижени, че  те, които имат ясен интерес да потискат политическата реч и да влияят на политиката на САЩ, сега са вторият по големина собственик на голяма платформа за социални медии”, обяви Мърфи.

Същевременно Илон Мъск е уверил Европейската комисия, че “Туитър” ще продължи да спазва строгите европейски правила за контрол на незаконното онлайн съдържание.

Още по темата

CHF CHF 1 2.10939
GBP GBP 1 2.35062
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.43683
USD USD 1 1.87844