Любопитно 19.06.2022 12:22 Снимка: ДНЕС+
Специалната концерта зала, създадена за виртуалното турне на АВВА
От няколко години знаем, че АВВА подготвят серии от концерти, които няма да имат нищо общо с познатото ни до момента. Преди месеци стана ясно, че четиримата шведи ще се появят на сцената под формата на холограми, а ето че минаха и първите концерти от ABBA Voyage.
И отзивите са, меко казано, фантастични - кой ли е предполагал, че поп величия от 70-те ще бъдат тотален хит и през 2022 г.
За това обаче голяма роля играе както дигиталната технология, ползвана за създаването на аватарите на Агнета, Бени, Фрида и Бени, така и специално построената за тях концертна зала. Тя също е първа по рода в света.
Защото ABBA Arena е най-голямата демонтируема арена в света. Шестоъгълната постройка е дело на британското архитектурно студио Stufish и беше открита в края на май тази година в олимпийския парк "Кралица Елизабет" в Лондон.
От Stufish уточняват пред Dezeen, че концепцията им за нея е тръгнала "отвътре навън" - основната задача е било да се подсигури възможно най-добрия ъгъл за гледане на виртуалното шоу от зрителите.
Помислено е и за достатъчно пространство за логистичните и технически изисквания за шоу от подобен мащаб. Сградата е висока 25.5 метра и е изградена от стомана и дърво, като на предната фасада стои логото на АВВА от LED-светлини.
Вътрешната част на ABBA Arena представлява геодезичен купол, който побира 1650 седнали и 1350 стоящи зрители. Материалите, както и формата, са вдъхновени от устойчивостта на скандинавската архитектура.
ABBA Voyage ще продължи пет години, след което залата ще бъде демонтирана и ползвана за евентуални последващи турнета на легендарните шведи.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:19 Дъглас Макгрегър: САЩ не могат да победят Иран на бойното поле, поради остарялата си стратегия
- 17:10 Фармацевти предупреждават: Има риск от изчерпване на лекарства, ако войната с Иран продължи
- 16:58 Татяна Дончева: Само левицата може да защити хората на труда
- 16:47 Тръмп обмисля да прекръсти Ормузкия проток на "Америка" или на себе си
- 16:37 Путин поискал бизнесмени да финансират войната с Украйна
- 16:26 The New York Times: Шефът на Пентагона отказал повишения в генерал на цветнокожи мъже и жени
- 16:14 Български град е на първо място сред "скритите съкровища" на Европа за 2026 г.
- 16:03 Пиян шофьор предизвика смъртоносна катастрофа край Добрич