Символи, чието истинско значение е малко известно

Любопитно 10.08.2020 13:10 Снимка: ДНЕС+

Символи, чието истинско значение е малко известно

Старт, пауза, стоп

Не е сигурно кой е създал тези знаци. Според една версия е това е художникът Василий Кандински, според друга – създателят на един от първите касетофони. Квадратът като стабилна форма символизира покой, а триъгълникът – движението. Знакът „пауза“ еволюира от музикалния знак, използван за разделяне на музикалните фрази. Бутонът за запис е червен, така че никой да не го натиска случайно и да изтрива информация от лентата.

Рибата – символ на християнството

Рибата е древен символ на Христос. Първите букви от думите Ἰησοὺς Χριστνός Θεός Υιός Σωτήρ (Исус Христос, Божи Син, Спасител) оформят думата ΙΧΘΥΣ – старогръцката дума за риба. По времето на Римската империя ранните християни били жестоко преследвани, затова са използвали кодови знаци, най-известният от които е рибата. Днес този символ понякога се среща върху камиони и коли, като продължава да има религиозно значение. 

Ако смятате, че символът на Международния комитет на Червения кръст (МКЧК) прилича на знамето на Швейцария, имате право. Идеята за основаването на организацията е родена именно в Швейцария. Оказало се обаче, че символът не е универсален, тъй като мюсюлманските страни го свързвали с християнството. Затова е създаден втори символ – Червеният полумесец. Израел предлага международната организация да признае и трети символ – Червената звезда на Давид, но през 2005 г. се въвежда религиозно неутрален символ – Червения кристал.

Бръснарници и фризьорски салони 

Този символ, който прилича на червена, синя и бяла близалка или паста за зъби, е символ на бръснарниците в САЩ и отделни европейски и азиатски страни. В миналото всеки бръснар до известна степен е бил и лекар – той вадел зъби и превързвал рани. Смята се, че бялото и червеното символизирали превързана рана, а синият цвят е добавен по-късно, вероятно за да заглуши тази не особено ведра асоциация. 

Звездата на живота

Синята звезда на живота е символ на спешната медицинска помощ в САЩ и редица други страни. 

Всяка от шестте лъча на звездата представя една от функциите на спешната медицинска помощ: откриване, докладване, реагиране, грижи на място, грижи при преместване и болнична грижа. В центъра е жезълът на Асклепий, древногръцкият бог на медицината.

Джак и тиквения фенер (Jack-o’-lantern)

Според една ирландска легенда един ковач на име Джак сключил сделка с дявола. След смъртта му душата му не била допусната нито в рая, нито в ада. Душата му обикаляла света с фенер, за да намери пътя си. 

Келтите имали традицията да поставят такъв фенер, направен от ряпа, на перваза на прозореца, за да помогнат на изгубените души да намерят пътя към чистилището. Много по-късно репите били заменени от тикви, които изглеждали по-привлекателно.

Олимпийските кръгове

Смята се, че цветните олимпийски кръгове символизират петте континента: жълтият е Азия, червеният е Америка, черният е Африка, синият е Австралия, а зеленият е Европа. Но се оказва, че съоснователят на съвременните олимпийски игри, барон Пиер дьо Кубертен, изобщо не е имал предвид такова значение. Идеята на символа е, че с цветовете на пръстените и белия цвят на фона могат да се съставят флаговете на всички страни по света. Звучи доста по-добре. 

Хамса

Символът Хамса, известна и като „Ръката на Фатима“ е популярен в еврейската и арабската култура. Често се носи като амулет.  Най-вероятно има връзка с амулета mano pantea, отново с формата на човешка длан, който се среща в Древен Рим и Египет. По-късно той се появява и в християнството като знак за благословия.

Кръстът на Свети Петър

Този символ се смята за известен като антихристиянски знак, но историята му се корени по-скоро в самото християнство. Според легендата апостол Петър щял да бъде разпънат точно както Христос. Но апостолът бил убеден, че не е достоен да умре като своя Учител, така че поискал да бъде разпнат с главата надолу. Така кръстът на Свети Петър стана символ на смирение. Затова не трябва да се изненадваме, ако го видим в християнска катедрала. 

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911