
Любопитно 16.11.2023 16:16 Снимка: ДНЕС+
Рядка бременност: жена с двойна матка чака близнаци - носи бебе във всяка
Жена от американския щат Алабама, родена с двойна матка, носи бебе във всяка, предаде АФП.
Келси Хачър, която е на 32 години, разказва историята си в своя акаунт в Инстаграм. Тя знае от 17-годишна възраст, че матката й има две кухини.
Смята се, че при около 0,3% от жените се наблюдава това.
По време на рутинно ултразвуково изследване през май жената, която вече е майка на три деца, научава, че не само е бременна с близнаци, но и че всеки плод има собствена матка, предаде БТА.
"Бяхме потресени! По време на първия ултразвук се смяхме много", пише тя в профила си в Инстаграм.
"Най-вероятно овулация е била осъществена отделно и по една яйцеклетка се е спуснала от всяка фалопиева тръба, те са стигнали до двете страни на матката", след което всяка от тях е била оплодени, казва пред Ей Би Си Швета Пател, акушер-гинеколог. Тя се грижи се за Хачър в Центъра за майки и деца към университета на щата Алабама, намиращ се в Бирмингам.
Двойната матка често се свързва с висок риск от усложнения, но първите три деца на американката са родени здрави и доносени.
Бременностите и в двете матки са изключително редки.
Хачър твърди, че според лекарите шансът да се случи подобно нещо е едно на 50 милиона.
Най-известният случай е в Бангладеш през 2019 г., когато Арифа Султана, тогава на 20 години, ражда две здрави бебета с разлика от 26 дни.
Келси Хачър се надява да успее да роди "бебетата А и Б" по естествен път на очакваната дата за раждане - навръх Коледа. В момента двата плода са много добре.
Тя обаче може да получи контракции в двете матки по различно време, в разстояние на минути, часове или дори дни. Келси и съпругът й Кейлъб знаят, че може да да се наложи и секцио за раждането на едното или и на двете бебета.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10214 |
![]() |
1 | 2.25404 |
![]() |
10 | 3.84431 |
![]() |
100 | 4.04393 |
![]() |
1 | 1.69058 |
Последни новини
- 22:49 Тръмп обяви „мир в Близкия изток“ след подписването на декларацията за Газа
- 21:02 Хороскоп за вторник, 14 октомври 2025 г.
- 19:36 Илияна Йотова: Не може да допуснем жените да плащат невидимата цена на дигиталния напредък
- 19:28 Глобалният износ на Китай процъфтява за сметка на САЩ
- 19:21 Най-известното си прозвище - Желязната лейди, Маргарет Тачър дължи на съветското военно министерство
- 19:14 Дмитрий Медведев: Доставката на „Томахоук“ за Киев може да завърши зле за самия Тръмп
- 19:07 Глобалното затопляне ще причини нова ледникова епоха
- 18:58 FT: САЩ помагат на Украйна да атакува руска енергийна инфраструктура