Родители подкрепиха жалба срещу чакането на тридневни опашки за детска градина
Любопитно 17.12.2007 17:41
Родители от Варна подкрепиха жалба срещу януарското чакане на тридневни опашки за детска градина. Жалбата е подадена от инициативен комитет на граждани – Варна и е заведена в Община Варна с входящ номер 0 -7-9100/100/17.12.07г. Родителите настояват първата приемна дата на документи, за кандидатстване в детска градина да бъде преместена след 5 март 2008г. Техните аргументи са, че студеното зимно време застрашава живота и здравето на гражданите, чакащи над 60 часа на опашка пред детските градини. Често пъти измежду тях има бременни жени, възрастни хора, както и малки деца. Сегашната първа дата за прием на документи съвпада и със зимната ваканция на учениците. Това лишава семействата с дете ученик и такова на възраст за ДГ от зимна почивка извън града по време на ваканцията.
Пълното съдържание на родителските искания:
Уважаеми г-н Базитов,
Подаваме настоящата жалба във връзка със започващата кампания за прием на деца в първа възрастова група в детските градини за 2008 г., и изнесените вече правила за подаване на документи. Според тях, началната дата за прием на документите е 02.01.2008 г. (т.е. първият работен ден на новата година), а крайната 15.05.2008 г.
Настояваме датата да бъде изместена от първият работен ден на новата година (в случая 02.01.2008) на 05.03.2008 г.
Основанията ни за това са следните:
1. Месеците януари и февруари са най-студените месеци в годината. Студът застрашава живота и здравето на гражданите. Често пъти чакащите са бременни жени, възрастни хора, а на някои родители им се налага да взимат и децата си по опашките, поради липсата на близки, на които да ги поверят.
2. Зимната ваканция на учениците е до 07.01. Не е редно подаването на документи за ДГ да съвпада по време с ваканцията. Това лишава семействата с дете ученик и такова на възраст за ДГ от зимна почивка извън града по време на ваканцията.
3. Периодът на подаване на документите непосредствено след новогодишните празници затруднява и ограничава и директорите на детските градини, които също не могат да използват пълноценно ваканцията на детето си ученик, и/или да пребивават извън града.
4. Предложение от страна на родителите подаването на документи за ДГ и ясли за 2008 да е на 05 март 2008, когато средните температури са с около 10 градуса по-високи от януарските. Това също би позволило на общинската администрация да направи необходимите корекции в регистъра, касаещи on-line подаване на документи на всички желаещи.
5. Два месеца са достатъчни за обработка на документите, още повече, че ще се обработват с помощта на електронния регистър.
Надяваме се, че жалбата ни ще бъде разгледана в най-кратки срокове и ще бъде взето необходимото решение от страна на Общината, защитаващо интересите и сигурността на гражданите!
Инициативен комитет на родители и граждани, Варна
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:43 Хороскоп за събота, 13 юни 2026 г.
- 19:30 Брокер за Баба Алино: Някой някъде не си е получил "възнаграждението"
- 19:22 Александър Пулев: Повече от 2200 компании с турски капитали са работодатели в България
- 19:14 Татарова за ФК-Варна: Заварихме там изключително тежко състояние - бих го нарекла „батак“
- 19:06 МЗ надгражда приложението „еЗдраве“ за защита правата на пациентите
- 18:58 Русия съобщи за поредно превзето село в украинската Донецка област
- 18:50 Рубио защити бойното шоу в Белия дом: Това е подарък за американския народ
- 18:43 Лили Иванова - с ПОСЛЕДНО национално турне през 2026-а и САМО с пет концерта през 2027-а