Рекорндите 3,2 млн. долара за гигантска риба тон

Любопитно 05.01.2026 18:02 Снимка: ДНЕС+

Рекорндите 3,2 млн. долара за гигантска риба тон

Скъпата риба е уловена край бреговете на Ома в северна Япония - район, известен като един от най-добрите производители на висококачествен тон в страната

Японски предприемач в сферата на суши ресторантите плати рекордните 3,2 милиона щатски долара за гигантска риба син тон по време на престижния новогодишен търг, който се провежда всяка година на основния рибен пазар в Токио. Сделката подобрява предишния исторически рекорд, поставен на този търг.

Традиционното наддаване започва с биенето на звънец, след което залата се изпълва с риби с форма на торпедо, подредени в редици, с отрязани опашки. Това позволява на участниците да огледат месото и да преценят качества като цвят, текстура и съдържание на мазнини, докато се разхождат между екземплярите.

Скъпата риба е уловена край бреговете на Ома в северна Япония - район, известен като един от най-добрите производители на висококачествен тон в страната. Цената ѝ достига 2,1 милиона йени, или около 13 300 долара, за килограм. Самопровъзгласилият се за "Крал на рибата тон" Кийоши Кимура и неговата верига суши ресторанти платиха най-високата сума за рибата с тегло 243 килограма, уловена край северното крайбрежие на Япония.

"Мислех, че ще можем да я купим малко по-евтино, но цената се покачи неусетно", каза Кимура след търга, проведен преди зазоряване на рибния пазар в Токио. "Бях изненадан от сумата. Надявам се, че като ядат такава риба, възможно най-много хора ще се почувстват заредени с енергия. Надявам се икономиката да се подобри през тази година. Правителството на Такаичи обеща да работи, работи, работи, затова и Sushizanmai ще работи, работи, работи", заяви директорът на Kiyomura Кийоши Кимура, визирайки четиримесечното управление на Санае Такаичи - първата жена министър-председател на Япония. "Надявам се тази оферта да повдигне духа на хората", добави той.

Платената цена от 510,3 милиона йени е най-високата, откакто се води сравнима статистика, започнала през 1999 година. Предишният рекорд беше 333,6 милиона йени за син тон с тегло 278 килограма през 2019 година, след преместването на пазара от традиционния район Цукидзи в по-модерно съоръжение. През миналата година най-високата оферта беше 207 милиона йени за риба с тегло 276 килограма.

Малко след тазгодишния търг рибата беше разфасована и превърната в суши, което се продаваше на цена от около 500 йени за руло. "Чувствам, че започнах годината по добър начин, след като изядох нещо толкова благоприятно в самото начало на годината", каза 19-годишната Минами Сугияма от една от масите в ресторант на Кимура в Цукидзи. Друг клиент, 40-годишният шинтоистки свещеник Кийоши Нишимура, също се съгласи: "Дори без соев сос има сладост. Богатството, текстурата - всичко това просто те кара да се чувстваш щастлив."

По време на пандемията от Ковид-19 новогодишните търгове за тон се провеждаха на значително по-ниски цени, тъй като ресторантите ограничиха дейността си. Обикновено стотици риби тон се продават всеки ден на ранните сутрешни търгове, но рибите от района на Ома постигат значително по-високи цени, особено по време на празничния новогодишен търг.

Заради високото търсене на тон за суши и сашими, тихоокеанският син тон в миналото беше застрашен вид поради климатичните промени и прекомерния улов. Благодарение на мерките за опазване обаче запасите му вече се възстановяват.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355