Любопитно 04.10.2024 10:51 Снимка: ДНЕС+
Продават един от "свещените граали" на историческите китари на "Бийтълс"
Очаква се инструментът, на който Джордж Харисън е свирил в началото на съществуването на грубата, да бъде продаден на търг идния месец за над 800 000 долара
Електрическа китара, на която Джордж Харисън е свирил в началото на съществуването на "Бийтълс", се очаква да бъде продадена на търг идния месец за над 800 000 долара, съобщават Ройтерс и БТА.
След като я купува от музикален магазин в Ливърпул, Харисън свири на китарата "Футурама" в началото на 60-те години на миналия век. Тогава групата се изявява в клуба "Кавърн", прави турнета в Германия и осъществява първите си официални записи за "Полидор".
От "Джулиънс окшънс", които предлагат инструмента на търг, твърдят, че китарата "Футурама" с преливащо от жълто през охра към черно покритие е била една от най-използваните от Харисън. Те я наричат "един от свещените граали на историческите китари на "Бийтълс" и казват, че се очаква тя да надхвърли прогнозната си цена от 600 000 - 800 000 долара.
Навремето Харисън признава, че китарата е "много трудна" за свирене, но му харесва това, което той нарича "футуристичен" вид. "Имаше страхотен звук", казва той по-късно пред журналист.
През 1964 г. той дарява инструмента на рок списание като награда за конкурс, но той остава при редактора на изданието, след като победителят избира парична награда, вместо да притежава част от историята на рокендрола.
Китарата ще бъде изложена в музея "Историята на Бийтълс" в Ливърпул през следващите две седмици, след което ще бъде показана в други музеи в Европа. Тя ще бъде продадена на търг от 20 до 22 ноември в Съединените щати.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:57 Арагчи:Решението САЩ да използват британските бази за атаки по Иран ще изложи на риск Великобритания
- 15:51 Йотова в Кюстендил: Само заедно и единни, можем да вървим напред
- 15:45 Радев в Пловдив даде старт на кампанията на „Прогресивна България“
- 15:35 Девет делфина и над 300 средиземноморски буревестници са открити мъртви край Дуранкулак
- 15:23 Експерти: 100 евро ще излезе скромна трапеза на българите за Великден, агнешкото е с 5 евро нагоре
- 15:13 МРРБ с интерактивна карта, която показва къде отиват парите на общите: Ще се следи всеки един цент
- 15:04 Министерството на здравеопазването предлага по-добър контрол при подвижните избирателни секции
- 14:54 Добрев: Асен е акулата! Политически уби и самоуби всички от ПП, начело със създателя й Кирил Петков