Любопитно 10.07.2021 15:37 Снимка: ДНЕС+
Попърсът, алкил нитрит, FDA и колко опасни могат да са инхалаторите за развлечение
Винаги сме смятали, че има нещо съмнително в попърса - онези малки шишенца с опияняващи изпарения, които се предлагат легално в сексшоповете. И според данни на американската Администрация по храните и лекарствата (FDA), опасенията ни въобще не са напразни.
Наскоро FDA издаде предупреждение към потребителите и излезе с официален призив в социалните медии да не купуват и употребяват въпросните попърси.
Причината е зачестилите случаи на хоспитализация, както и смърт, след употребата на този вид инхалатори за развлечение, които съдържат химикала алкил нитрит.
"Тези продукти се предлагат на пазара като препарати за премахване на лак, но се поглъщат или вдишват за развлекателна употреба", пише в официалното изявление на FDA.
Уточняват още, че са зачестили опасните ефекти от него като главоболие, световъртеж, повишаване на телесната температура, затруднено дишане, екстремни спадове на кръвното налягане, проблеми с кислорода в кръвта (метхемоглобинемия), включително и мозъчна смърт.
Предупреждават също така, че комбинирането на попърса с лекарства за еректилна дисфункция като Виагра или Сиалис може да доведе до понижаване на кръвното налягане. А крайният резултат най-често е припадък, инсулт, сърцебиене и смърт.
От FDA още не са издали забрана за продажбата му както в Канада, да речем. Но твърдят, че ще продължават да следят ефекта от инхалатора и в случай че се наложи, ще предприемат "подходящи действия за защита на общественото здраве", съобщават от Paper./lifestyle.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:29 Министърът на здравеопазването не прие оставката на директора на СБАЛ по детски болести
- 14:22 Борисов: Победата ще бъде за нас! Радев и ПП-ДБ ще се изпокарат. Това е вода и олио!
- 14:18 Министър Клисурски ще внесе удължителен бюджет. Остава 5% индексация на заплатите в държавния сектор
- 14:15 Река Марица заля над 100 хил. декара от Североизточна Гърция
- 14:07 Индия зове гражданите си да напуснат Иран
- 13:59 Задържаха недекларирана валута за над 74 хиляди евро на "Капитан Андреево"
- 13:52 МОН вкарва AI и "дигитална раница" в училище за 126 млн. евро
- 13:44 NSK Olimp: Светъл път, Емо!