
Любопитно 25.05.2024 18:06 Снимка: ДНЕС+
Открадната картина на Франсис Бейкън, оценена на 5 млн. евро, е върната след девет години в Мадрид
В четвъртък испански следователи съобщиха, че са открили картина на британския художник Франсис Бейкън девет години след като е била открадната от апартамент в Мадрид, съобщиха световните осведомителни агенции.
Картината, чиято стойност се оценява на 5 млн. евро, е била намерена в апартамент в испанската столица, съобщи полицията.
"Етюд за портрет на Хосе Капело" от 1989 г. е четвъртата от петте откраднати творби на Бейкън на обща стойност 25 млн. евро, която е намерена след кражбата през юни 2015 г.
Разследващите са успели да намерят картината благодарение на нова информация, събрана след ареста на двама души през февруари, които са били заподозрени в боравене с крадени произведения на изкуството.
Полицията съобщи, че във връзка с кражбата вече са арестувани 16 души, включително първоначално заподозрените извършители. Някои от тях са имали контакти с организирани престъпни групи в Източна Европа.
Разследването ще продължи, докато бъде намерена и последната открадната картина.
Кражбата от 2015 г. влезе в заглавията на световните вестници, след като в мадридски апартамент, принадлежащ на Хосе Капело - бивш приятел и любовник на Бейкън, проникнаха крадци, които успяха да изключат алармената система и да откраднат картините, без да оставят пръстови отпечатъци на мястото на престъплението.
Бейкън, който е роден в Дъблин, Ирландия, от британски родители, е запомнен като един от най-значимите художници на XX век. Той умира от сърдечен удар през април 1992 г. по време на пътуване до Мадрид.
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 19:33 Дмитрий Тренин: Войната със Запада няма да приключи с Украйна
- 19:22 Психеделията "Апокалипсис сега": Сагата на най-дивото снимане в историята на киното
- 19:12 Руските сили почти напълно контролират Часов Яр
- 19:07 Левон Хампарцумян: Еврото дава по-добри възможности да бъдем успешни, ако искаме
- 19:01 Москва и Пхенян се врекоха в непобедимо братство, Лавров изтъкна ролята на корейските бойци в Курск
- 18:55 Фицо: Когато войната приключи, западните страни ще си счупят краката, да се върнат на руския пазар
- 18:51 "Лъвиците" пречупиха Южна Корея в 5-сетова драма и запазиха мястото си в Лига на нациите
- 18:45 Зоопаркът във Варна: Не ни носете гларуси, чайки и гълъби за спасяване, не можем да помогнем