Отбелязваме Световния ден на околната среда

Любопитно 05.06.2025 11:18 Снимка: ДНЕС+

Отбелязваме Световния ден на околната среда

На 5 юни отбелязваме Световния ден на околната среда. Тази година се отбелязват 53 години от Конференцията на ООН за жизнената среда на човека, проведена през 1972 г., която се счита за първата международна среща по въпросите на околната среда.

Конференцията в Стокхолм от 1972 г. стимулира създаването на министерства и агенции по околната среда по целия свят и поставя началото на множество нови глобални споразумения за колективна защита на околната среда.

Световният ден на околната среда се координира от Програмата на ООН за околната среда и се провежда ежегодно от 1974 г. насам, като се е превърнал в една от най-големите международни платформи с милиони хора от цял свят, обединени в защита на планетата. С участието на над 150 държави, този международен ден на ООН ангажира правителствата, частния сектор, гражданското общество, училища, известни личности, градове и общности, като повишава осведомеността и отбелязва действията за опазване на околната среда

Замърсяването с пластмаса прониква във всяко кътче на планетата – дори и в телата ни под формата на микропластмаса. Световният ден на околната среда 2025 призовава за колективни действия за справяне с пластмасовото замърсяване.

Черпейки вдъхновение от природата и представяйки реални решения, кампанията ще насърчи отделни хора, организации, индустрии и правителства да възприемат устойчиви практики, които водят до системна промяна.

Тази година Световният ден на околната среда се отбелязва точно два месеца преди следващата среща на страните по преговорите за глобален договор за прекратяване на пластмасовото замърсяване.

На 5 юни 2021 г. стартира Десетилетието на ООН за възстановяване на екосистемите (2021–2030 г.) – глобална инициатива за възстановяване на връзката между хората и природата. Целта е инициативата да получи подкрепа от милиони хора, от политици, учени и инвеститори.

Следващите 10 години ще имат най-голямо значение за предотвратяване на катастрофалните промени. До 2030 г. трябва да се намалят чувствително емисиите на парникови газове, да се направят решаващи стъпки за премахване на бедността, в борбата с болестите, опазването на биологичното разнообразие и връщането на деградиралите екосистеми към живот. 2022 г. бе исторически крайъгълен камък за световната екологична общност.

CHF CHF 1 2.09269
GBP GBP 1 2.26763
RON RON 10 3.86688
TRY TRY 100 4.17071
USD USD 1 1.66213