
Любопитно 04.10.2024 14:16 Снимка: ДНЕС+
Още една изненадваща причина за повечето случаи на домашното насилие
Все по-често чуваме за случаи на домашно насилие и няма да сбъркаме, ако си помислим, че техният брой не само у нас, но и в световен мащаб, не спира да се увеличава. Надали някой може да каже категорично какви са причините за тази негативна тенденция, но със сигурност с нея са свързани както психичното здраве, така и злоупотребата с алкохол и наркотици, а и недоверието в институциите и тяхната работа.
Но, оказва се, май има и една друга причина за домашното насилие, за която със сигурност не сме се замисляли. Учени от University College London правят проучване, в което търсят взаимовръзка между случаите на екстремни климатични явления в 156 страни по света и случаите на насилие върху интимния партньор. И се оказва, че тя съществува.
В продължение на две години след урагани, свлачища, наводнения и други подобни събития случаите на физическо насилие и сексуално посегателство в рамките на дома се увеличават в районите, засегнати от тях. Това явление се наблюдава предимно в страните с по-нисък стандарт на живот, както и в тези, в които патриархатът е приет за норма, а насилието над жени не е толкова осъдително действие.
Учените говорят за явлението "климатичен шок", което настъпва вследствие на въпросните явления, които често са и заплаха за живота. А когато преживеят тях, жените от изброените страни е доста вероятно да станат жертва и на партньора, с когото живеят под един покрив. Интересно е, че след земетресения и пожари, които също могат да бъдат много разрушителни, не се наблюдава подобен ефект, обяснява Daily Mail.
Най-висок индекс на случаите на домашно насилие е измерен в страните Конго, Етиопия и Папуа Нова Гвинея. А обяснението на учените е, че високата влажност и жегата понякога могат да се окажат стресов фактор, свързан с оцеляването и прехраната ни и това да доведе до повече предпоставки за агресивно поведение.
Освен това често в подобни ситуации цялото внимание и ресурси са насочени към справяне с бедствието, а липсата на информация и несигурността, заедно с мисълта, че ще останат безнаказани, подтиква насилниците към действие.
За щастие, по нашите географски ширини подобни климатични явление не са толкова често срещани, но и те зачестяват заради промените в температурите и други фактори на околната среда. Няма и конкретна статистика за страната ни дали е открита подобна взаимовръзка, но със сигурност всеки допълнителен стрес увеличава възможността за агресивни изблици. И най-важното, което не бива да забравяме е, че те никога ни бива да остават в тайна - независимо дали сме жертва или свидетел.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09921 |
![]() |
1 | 2.25456 |
![]() |
10 | 3.86009 |
![]() |
100 | 4.00136 |
![]() |
1 | 1.6523 |
Последни новини
- 21:16 Хороскоп за петък, 19 септември 2025 г.
- 21:12 Приятел на Чарли Кърк с потресаващ разказ: Правихме му сърдечен масаж, но той вече беше с Исус
- 21:08 Съдът остави в ареста Никола Барбутов и пусна срещу 10 000 лв. гаранция бизнесмена Петър Рафаилов
- 19:33 The Wall Street Journal: Тръмп е недоволен от Нетаняху, но се въздържа от сурови мерки срещу Израел
- 19:25 US съдия нареди пропалестинският активист Махмуд Халил да бъде депортиран в Алжир или Сирия
- 19:18 Парламентът гласува „Български пощи“ да работят и да бъдат реформирани по план, представен и на ЕК
- 19:11 Специалните сили на Украйна удариха нефтопреработвателен завод във Волгоград
- 19:03 Писателят Христо Стоянов: ППДБ започнаха да убиват и полицаи