Любопитно 28.06.2026 12:07 Снимка: Getty Images
Осъден изнасилвач, приятелка с Епстийн, скандален шаман - те са от кралското семейство на Норвегия
Скандалите им надхвърлят многократно тези в британската монархия
Зала 250 в Окръжния съд на Осло може би е само на десет минути пеша от ненатрапчивата елегантност на Кралския дворец на Норвегия. Но със своите сурови сиви стени, сиви мебели и столове с прави облегалки, тя сигурно е била като друг свят за Мариус Борг Хойби, син на престолонаследницата Мете-Марит.
Не че 29-годишният Мариус, чийто доведен баща е наследникът на норвежкия трон, е бил там лично. Вместо това той се яви чрез видеовръзка, когато беше признат за виновен по две обвинения в изнасилване, шест за сексуално насилие и шест за "безразсъдно поведение" сред общо 34 обвинения и осъден на четири години затвор.
Престъпленията му са толкова дръзки, колкото и мрачни. Едното от изнасилванията се е случило на афтърпарти в мазето на селската резиденция на родителите му през 2018 г., а второто - на парти в Осло през 2024 г. Мариус е заловен, след като на телефона и лаптопа му са открити кадри, на които той напада жертвите си, които са били в безсъзнание. Осъждането му е резултат от шестседмичен съдебен процес, който шокира и разтревожи норвежците, вече разтърсени от поредица от скандали, които карат дори британската монархия да изглежда хармонична и почти добре възпитана в сравнение с нея.
За майката на Мариус, 52-годишната Мете-Марит, която е еквивалентна по роля на принцесата на Уелс и се омъжва за член на кралското семейство през 2001 г., когато Мариус е на четири години - наскоро е разкрито, че е продължила това, което изглежда като близко приятелство с осъдения педофил Джефри Епстийн, дълго след като той се е признал за виновен в прелъстяване на непълнолетно момиче през 2008 г.

Името ѝ се появява поне 1000 пъти в досиетата на Епстийн - в имейли, изпратени между 2011 и 2014 г., включително как тя нарича Епстийн "толкова сладък", очевидно прави планове да се срещне с него лично и се разписва с нежно "Мм" или "Мете м".
А докато се бори да спаси пострадалата си репутация, здравето ѝ се влошава. След като през 2018 г. е диагностицирана с белодробна фиброза, прогресивно белодробно заболяване, което причинява затруднено дишане, по-рано тази година ѝ е поставена кислородна тръба в носа и само преди дни претърпя успешна трансплантация на бял дроб, след като е в списъка на чакащите две седмици. Без такава се предполага, че може да ѝ е оставала не повече от година живот.

След това е бившата принцеса Марта Луиза, най-голямата дъщеря на настоящия крал Харалд V, втори братовчед на крал Чарлз. След като се влюбва в Дюрек Верет, самопровъзгласил се за духовен лечител, конспиратор и теоретик на конспирацията, в зависимост от това кого питате, Марта Луиз се отказва от кралските си задължения с ход, наречен "Норвежкият Мегзит".
Но двойката все още е обвинена в спекулации с кралския си статут, докато се оплаква от нежеланото внимание. Документален филм, наречен "Кралски особи бунтари: Невероятна любовна история", описва подготовката за сватбата им през 2024 г., за която те продават снимките си на списание Hello! и правата за филм на Netflix. Наред с това двойката ще участва в риалити сериал "Алтернативна Норвегия", документиращ духовните им вярвания.

51-годишният Верет се описва като "хибриден вид на влечуго и Андромеда" (визирайки галактиката, която се предполага, че е дом на високоеволюирали духовни същества във философията на Ню Ейдж) и твърди, че е срещнал Марта Луиз в друг живот, когато е бил фараон в Египет. В книга от 2019 г., която впоследствие е изтеглена от норвежките издатели, Верет твърди, че химиотерапията е неефективна и че ракът в детска възраст възниква от нещастието и подсъзнателното желание на детето да не живее. Верет оттогава признава, че някои от неговите възгледи са противоречиви и казва, че никога не е било негово "намерение" да създава проблем на норвежкото кралско семейство.
Въпреки това, наскоро той предупреждава, че предстоящото телевизионно предаване може да накара хората да се чувстват "много неудобно" - което е може би най-милият начин да се опише как повечето норвежци се чувстват към семейството му в момента.

Дори преди шокиращата присъда на Мариус за изнасилване, рейтингите на одобрение за кралското семейство, някога почитани заради приказния си образ, са паднали до рекордно ниски нива - от 84% до 60%. Вече дори има призиви за пълно премахване на монархията.
Въпреки че Мариус не притежава кралска титла и никога не е изпълнявал официални задължения, той е отгледан като кралска особа от престолонаследника Хаакон (еквивалент на принц Уилям), който по-късно има две деца с Мете-Марит: принцеса Ингрид Александра, на 22 години, и принц Свере Магнус, на 20 години.

Биологичният баща на Мариус, Мортен Борг, бизнесмен, с когото Мете-Марит има кратка афера, преди да се срещне с Хаакон на музикален фестивал, също е излежал присъда в затвора - за престъпления, свързани с наркотици. Мариус е отгледан в кралското семейство и е превърнат в ангелски изглеждащ паж на пищната сватба на майка си в катедралата в Осло през 2001 г. И все пак той изглежда измъчван както от привилегиите си, така и от статута си на аутсайдер от детството си.
В съда момчето със сълзи описва как е бил "тормозен и измъчван" от тригодишна възраст, водейки живот, с който малцина биха могли да се свържат. "Известен съм с това, че съм син на майка си. Нищо друго. Имах изключителна нужда от признание. И това се проявяваше в много секс, много наркотици и много алкохол." В юношеска възраст той посещава ексклузивни нощни клубове в Осло, където кокаинът е широко разпространен. Общува с модели и инфлуенсъри, като на пръв поглед се държал точно както му харесва, без никакви последствия.

А майка му знае по-добре от повечето какво е да си аутсайдер. Мете-Марит е дъщеря на журналист и банков служител, които по-късно се развеждат. След раздялата баща ѝ се жени за стриптизьорка, а самата Мете-Марит казва, че е живяла "див живот" по време на университетските си години. Първоначално дори е възприемана като неподходяща представителка на кралското семейство от по-консервативните норвежци.
Поведението на сина ѝ обаче далеч надхвърля типичния младежки бунт. Той е арестуван през август 2024 г., след като полицията е извикана в апартамент в луксозен район на Осло, където съседи чуват мъж да вика "Искам да умреш". Полицията открива счупен полилей на пода и нож в стената. Предполагаемата жертва на Мариус, чието име не може да бъде разкрито, но с която е живял от година, е била удряна, прикована към леглото и "многократно задушавана".

Малко след като е съобщено за ареста на Мариус, две бивши негови партньорки разказват, че са били малтретирани от него. 30-годишната моделка, актриса и инфлуенсърка Джулиане Снекестад, която излиза с Мариус между 2018 и 2022 г., споделя в социалните мрежи, че чувства "истинска отговорност да говори открито", докато 29-годишната риалити звезда и инфлуенсърка Нора Хаукланд, която е живяла с Мариус една година след това, е казала, че той я е нарекъл "скапана курва", душил я е и я е ритал, и ѝ е затръшвал врати пред лицето.
Освен това Мариус е обвинен в сексуално посегателство над четири жени, докато са били в безсъзнание, в периода между 2018 и 2024 г., което представлява изнасилване според норвежкото законодателство. Те разбират за това от кадри, за които Мариус твърди, че е направил със собствения си телефон.

По време на целия процес майка му избягва публичността, въпреки че преди време е възразявала срещу предположението, че тя и съпругът ѝ са реагирали неподходящо на обвиненията. "Това, което може би ме разстройва най-много, е критиката за начина, по който сме се справили като родители", казва тя. "Че не сме го взели на сериозно. Това ми е трудно."
В рамките на часове след осъждането му за изнасилване, адвокатите обявиха, че Мариус ще обжалва. Реакцията на кралското семейство междувременно е мълчание, като говорител на норвежкия кралски съд единствено заяви: "Въпросът е разгледан от съдилищата и нямаме коментар за резултата."

Норвежката общественост вече е разтърсена от разкритията относно връзката на майка му с Епстийн. Точно както връзките на бившия принц Андрю с осъдения педофил сериозно дестабилизираха британското кралско семейство, така и приятелството на Мете-Марит предизвика широко разпространено отвращение в Норвегия.
Поредица от имейли, публикувани в САЩ през февруари, разкриват, че бъдещата кралица е видяла Епстийн в Ню Йорк, докато е била на служебни посещения със съпруга си, след като Джефри е излежал присъда в затвора за секс с непълнолетни момичета.

В един обезпокоителен имейл Мете-Марит пита Епстийн дали е "неподходящо майка да предложи две голи жени, носещи сърф, за тапет на 15-годишния ми син". Друг имейл, написан от общия им приятел Борис Николич - бивш научен съветник на Бил Гейтс - през декември 2018 г., осем месеца преди самоубийството на Епстийн, предполага, че са планирали да се срещнат във Флорида през следващата година.
В изявление след това Мете-Марит казва: "Проявих лоша преценка и дълбоко съжалявам, че съм имала какъвто и да е контакт с Епстийн. Просто е неудобно." Тя признава, че е трябвало да провери миналото на опозорения финансист "по-внимателно" - въпреки че е признала пред самия него, че го е проверила в Google през 2011 г. и "не е изглеждало добре".

Под натиск от норвежкия премиер, който "се съгласи", че Мете-Марит е допуснала грешка в преценката, тя дава интервю за норвежката телевизия NRK през март тази година. Седнала до съпруга си, казва, че е била "манипулирана и измамена" от Епстийн, но повтаря, че "не е знаела, че той е сексуален престъпник или насилник".
Сякаш за да подчертае рязкото падение на семейството, интервюто е заснето в последния ден от процеса срещу Мариус. Говорейки за сина си, но не и за жените, засегнати от престъпленията му, тя казва: "Аз съм майка на млад мъж, който е бил в много трудна ситуация."

Тя също така споменава здравето си и нуждата си от "много почивка". Миналия декември казва, че белодробната ѝ фиброза, която причинява белези по белите дробове, е прогресирала "по-бързо, отколкото се надявах". Съпругът ѝ добавя, че е забелязал, че тя се бори с дишането си и че туризмът и карането на ски, които двойката някога е обичала, вече не са възможни. Трансплантацията на бял дроб е последна мярка.
Всичко това може да направи лудориите на сестрата на Хаакон, Марта Луиз, да изглеждат някак тривиални в сравнение с това. Но те без съмнение подкопават доверието в кралското семейство.
Марта Луиз отдавна се смята за аутсайдер, като се отказва от титлата си Кралско Височество през 2002 г., за да работи в "алтернативно" здравеопазване. Това включва откриването на център за обучение на ясновидци, известен като "ангелско училище".

През 2017 г. тя се развежда със съпруга си, с когото са женени от 15 години, норвежкия писател и художник Ари Бен, с когото има три дъщери. Той страда от депресия и се самоубива на Коледа 2019 г. По това време Марта Луиз вече се е срещнала със своя "близнак" от Калифорния Дюрек Верет в норвежко токшоу, в което двамата твърдят, че са се запознали в друг живот.
Обявявайки връзката им в Instagram през същата година, тя отхвърля критиките срещу себе си, казвайки: "Не е ваша работа да избирате вместо мен или да ме съдите. Шаман Дюрек е просто мъж, с когото обичам да прекарвам времето си и който ме удовлетворява." Той е и мъж с много холивудски фенове, не на последно място Гуинет Полтроу, която го описва като "светлина на Земята".
Преди Верет да предложи брак на Марта Луиз през юни 2022 г., той показва на "скъпата ми приятелка" Гуинет годежния пръстен, "защото знаех, че е много придирчива към хубавите неща, затова исках тя да бъде първата, която ще го види". Сватбата им е четиридневна церемония край фиорд, на която майка ѝ, кралица Соня, и брат ѝ Хаакон, произнасят речи. Дрескодът, посочен в поканите, е "секси и готино".

Докато някои от убежденията на съпруга ѝ може да звучат безобидно - дори смешно - други, като например възгледите му за рака, са очевидна причина за безпокойство. Преди години той продава медальони, за които твърди, че могат да предотвратят ковид, а също така казва, че жените трябва да правят "упражнения", за да "почистят" отпечатъците във вагините си, които се появяват, когато имат твърде много сексуални партньори.
А какво да кажем за крал Харалд, управляващият монарх, и кралица Соня? Те до голяма степен мълчаха по време на проблемите си, несъмнено изострени от все по-крехките здравословни проблеми на самия крал - той използва пейсмейкър от 2024 г. и е хоспитализиран заради инфекция през февруари тази година.
Може би показателно е, че за да отбележи 89-ия си рожден ден през февруари, той публикува своя снимка, на която е обграден от две поколения наследници - сина си, престолонаследника, и внучката си, принцеса Ингрид Александра.
Позиращ по начин, който внушава, че наследниците му буквално го пазят, портретът е рядко отклонение от официалните самостоятелни снимки за рожден ден, които обикновено се публикуват.
Това е, според експерти по кралското семейство, най-ясният намек досега, че норвежкият крал възнамерява да рационализира монархията, като двамата висши - и без скандали - членове на кралското семейство предлагат непоколебима подкрепа. Бог знае, че има нужда от нея.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:17 Никола Минчев: В този бюджет разходите за администрацията се увеличават с милиард и половина
- 13:05 Цолов триумфира в Австрия и завърза битката за световната титла
- 12:53 Ново земетресение в Япония - този път с магнитуд 6,1
- 12:43 Разгадаха тайната на цветното зрение при човека
- 12:30 Частните обиколки на Акропола вече струват 5000 евро
- 12:18 Унгария намали мощността на АЕЦ "Пакш" заради жегата
- 12:07 Осъден изнасилвач, приятелка с Епстийн, скандален шаман - те са от кралското семейство на Норвегия
- 11:54 Страни от Персийския залив осъдиха последните удари с дронове на Иран