Най-честите здравни проблеми след 50

Любопитно 15.03.2023 15:41 Снимка: ДНЕС+

Най-честите здравни проблеми след 50

Следете редовно кръвното, правете изследвания за холестерол и диабет

Човек има какво да празнува, когато чукне 50. Достатъчно помъдрял за значимите неща от живота, започва с лекота да отсява маловажните и да приема битовизмите с лекота и повече обич към себе си. Това обаче е и моментът да започнете да се грижите по-старателно за здравето си.

Има сериозно количество научни данни, а и всички ние го усещаме, че след 50-годишна възраст зачестяват някои хронични здравословни състояния.

Добрата новина е, че много от тях могат да бъдат управлявани. И ако бъдат хванати рано и лекувани своевременно, можете да предотвратите по-лоши усложнения.

Ето за какво трябва да внимавате, след като навършите 50.

1. Високо кръвно налягане

Високото кръвно налягане, което често възниква като проблем в по-зрелите ни години, е основен рисков фактор за сърдечни заболявания и инсулт.

Една от причините да е толкова разпространено в тази възрастова група е, че съдовата система се променя с напредване на годините. Артериите стават по-малко еластични и налягането вътре в тях се увеличава.

Свръхтеглото и стресът, които често съпътстват средната възраст, също могат да допринесат за пълзящите нагоре стойности.

Добрата новина е, че високото кръвно налягане се управлява с лекарства и промени в начина на живот, включително диета и упражнения. Тъй като състоянието често е безсимптомно, е лесно да се пропусне. Всъщност почти 1 от 3-ма възрастни с високо кръвно налягане не знае, че го има.

Ето защо се препоръчва да проверявате кръвното си налягане по-редовно, след като достигнете 50.

Предупредителни знаци за сърдечни заболявания

Високото кръвно налягане, високият холестерол и диабетът са трите водещи рискови фактора за сърдечносъдови заболявания. Знаете ли кои са предупредителните знаци?

Болката в гърдите е едната индикация, че нещо може да не е наред, но има и други симптоми като:

  • Необяснима болка в гърба, която се усеща, когато тренирате.
  • Болка във врата, челюстта или гърлото.
  • Болка в горната част на корема.
  • Недостиг на въздух.
  • Гадене, повръщане, умора.
  • Замаяност.
  • Сърцебиене.

Ако изпитвате някой от тези симптоми и сте изложени на риск от сърдечно заболяване, важно е да бъдете прегледани възможно най-бързо.

За кръвното налягане нормалните стойности са около 120/80. Всичко над 130 се смята за високо и изисква консултация със специалист.

2. Висок холестерол

Друг фактор, допринасящ за сърдечните заболявания, е високият холестерол, който може да се натрупа във вътрешността на кръвоносните съдове с течение на времето и да образува плаки, които забавят или блокират кръвния поток. Тази плака също може да се отдели и да причини кръвен съсирек - дори инфаркт или инсулт.

Подобно на високото кръвно налягане рискът от развитие на висок холестерол нараства с възрастта. Освен това идва без симптоми или предупредителни знаци, поради което е важно да проверявате редовно стойностите му с рутинен кръвен тест.

Диетата и упражненията могат да помогнат за понижаване на холестерола, както и някои добавки. Една от най-ефективните е берберинът.

3. Диабет

Докато проверявате нивата на холестерола си, в лабораторията може също да ви направят скрининг за диабет – друго често срещано състояние, което се появява след 50-те години и може да увреди здравето ви. Освен това новопоявилите се изследвания свързват COVID-19 с повишен риск от развитие на диабет.

Той може да се управлява с промяна в начина на живот, включително здравословна диета и физическа активност. Понякога обаче се налага да се мине и на медикаментозна терапия, за да се контролират нивата на кръвната захар.

Както при високото кръвно налягане и холестерола, предупредителните признаци на диабета често са тихи, поради което е важно да се подлагате редовно на скрининг.

Ако не се лекува, диабетът може да доведе до редица здравословни състояния, включително бъбречни заболявания, загуба на зрение и сърдечни проблеми.

4. Артрит

Артритът е другото здравословно състояние, което свързваме със средната възраст, но редовно се пренебрегва или отхвърля, особено остеоартритът.

Наричат го още “артрит от износване и разкъсване”, който се появява, когато ставният хрущял между костите е повреден или се разпадне.

Ако забележите болка в ставите или скованост от ежедневна дейност, говорете с вашия лекар. Трябва да разберете дали нямате ревматоиден артрит, който е автоимунно и възпалително заболяване.

Лечението на остеоартрит включва широка гама от мерки. Увеличаването на физическата активност и тук се явява като мощен инструмент, защото може да помогне за предотвратяване на по-нататъшна болка или увреждане.

5. Остеопороза

Особено жените трябва да обърнат внимание на здравето на костите си, след като навършат 50 - тогава остеопорозата става често срещан проблем. Това е така, защото един от рисковите фактори за остеопороза е постменопаузата.

Когато спрете да произвеждате естроген, плътността на костите обикновено намалява.

Упражнения с носене на тежести - например ходене и силови тренировки за горната част на тялото - могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на остеопороза. Също така обърнете внимание на приема на калций и нивата на витамин D, които са важни за здравето на костите.

6. Рак

Тъй като напредването на възрастта е най-големият рисков фактор за рак, поддържането на рутинни прегледи става важно през 50-те години.

Жените в тази възрастова група трябва да правят мамография най-малко на всеки две години за скрининг за рак на гърдата, а мъжете - за рак на простатата. Прегледите за рак на дебелото черво също е важно да станат по-редовни - както за мъже, така и за жени.

7. Тревожност и депресия

Независимо дали става въпрос за проблеми в работата, с тийнейджъри, или с възрастни родители, в тази възраст почти всички минават през силен стрес. А той от своя страна влияе на психическото ви здраве.

Имайте предвид, че вашето кръвно налягане, тегло, холестерол и рисковете от рак са функция на емоционалното ви здраве и поведение.

Около 20 процента от хората на възраст 55 или повече години изпитват някакъв вид проблеми с психичното здраве, а тревожността и депресията са сред най-често срещаните. Пандемията от коронавируса само засили тази криза.

Ако изпитвате стрес, страх, тревожност, липса на концентрация, ако имате проблеми със съня, пълнеете безпричинно или имате често сърцебиене, е добре да посетите психотерапевт или психиатър.

Психичното здраве се подценява у нас, а това е огромна грешка, защото то е пряко свързано с физическото.

Не забравяйте ваксините

Когато навършите 50, обсъдете с вашия личен лекар имунизациите. Ваксините стават много по-важни вече, защото в тази възрастова група имунната система започва да отслабва и така сте по-застрашени от инфекции.

В допълнение към годишната ваксина срещу грип и COVID-19 вашият личен лекар може да предложи ваксина, която предотвратява пневмония. Има и препарати, препоръчвани за възрастни на 50 и повече години, за предотвратяване на херпес зостер и усложненията от болестта.

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447