
Любопитно 16.11.2023 18:28 Снимка: ДНЕС+
Мистериозен шум тормози жителите на град в Ирландия
Жителите на град в Северна Ирландия са изключително притеснени заради непрестанен шум, който им пречи да спят през нощта. За мистериозните звуци съобщи IFL Science. Никой не е сигурен откъде идва дразнещият шум, затова местният съвет е наел звукови експерти, които да проучат проблема.
През последните няколко седмици шумът се е чувал в широк район около Омаг в графство Тайрон, съобщава BBC News. Хората описват звука като "постоянно бръмчене или бучене", което става по-силно изразено през нощта, посочва изданието.
Стивън Донъли от Партията на алианса е възложил на общинския съвет да проучи проблема. След редица проверки остава загадката, какво точно причинява звука, съобщава IFL Science.
"Първоначално смятахме, че звукът се чува само в югоизточната част на града, но с течение на времето стана ясно, че това е нещо засяга целия град", казва Донъли в сутрешния блок на ирландската медия RTÉ. "Възможно е звукът да е обвързан с времето. Трябва да установим действителния му произход, за да осигурим решение" коментира той.
От 70-те години на миналия век насам "тананикания" са били регистриран многократно в някои части на Европа, Австралия и Северна Америка.
През 1993 г. хората в Таос, Ню Мексико, започват да се оплакват от мистериозно нискочестотно бръмчене, което се усеща почти като вибрация. Изследователите внимателно са проучили така наречения "шум от Таос", но все още няма консенсус относно неговия източник.
Съществуват множество теории за това, какво може да стои зад мистериозните звуци, вариращи от механични устройства до шум в ушите и масови психогенни заболявания. Една от популярните теории е, че той може да има нещо общо с нискочестотните радиовълни, използвани от военните.
"Смятам, че когато подобна история е обвита в мистерия и интрига, може да е доста забавно да се занимаваме с различни теории. Но нещото, което винаги казвам на хората, е да не вярват на конспиративните теории", казва Донъли.
По думите му за странните шумове вероятно има логично и скучно обяснение, предаде "Вести".
![]() |
1 | 2.09336 |
![]() |
1 | 2.24421 |
![]() |
10 | 3.85712 |
![]() |
100 | 4.11361 |
![]() |
1 | 1.66823 |
Последни новини
- 13:01 Дженифър Анистън е отново обвързана
- 12:54 Най-обширният "каталог" на човешкия геном вече е факт
- 12:46 Изследване на учени твърди: Непоносимостта към глутена не е истинска алергия, само в главата ви е
- 12:39 Гледате ли порно? Във Великобритания вече ще трябва да доказвате възрастта си със селфи
- 12:31 Синът на София Лорен се венча за млада грузинка и прие православието
- 12:23 ПСС: Туристите в планините да са особено внимателни заради пожарите
- 12:16 Падналото от петия етаж дете в Китен се опитало да избяга от учителска проверка
- 12:09 Украйна подписа споразумение с Азербайджан за доставка на газ през България