Любопитни факти за ютията

Любопитно 19.07.2023 15:44 Снимка: ДНЕС+

Любопитни факти за ютията

Този уред, който днес присъства във всеки дом и поддържа дрехите ни спретнато изгладени, има дълга и богата история, пълна с прелюбопитни случки. Зад привидно обикновения вид на ютията се крият и някои неизвестни факти. Ето няколко от тях.

Първите ютии са създадени…

Никой никога няма да научи кога точно е създадена първата ютия. Защото тя присъства в човешката история от хилядолетия! Смята се, че първите материи, които са имали нужда от гладене, са били кожите на животните. Преди десетки хиляди години нашите предци правели това с нагорещени камъни. Но първите, които са пожелали и намерили начин да изгладят дрехите си, са били китайците. Има данни, че първите китайски ютии са от преди 2 хил. години.

Първата ютия всъщност представлявала…

Няма да повярвате какво е представлявала първата ютия в света. Не, не е приличала на онези метални уреди, които познаваме от нашите баби. Всъщност първата китайска ютия е била тиган. Точно така – чист и гладък тиган, който домакините пълнели с гореща вода и прокарвали по дрехите, за да изгладят гънките им. Тази технология явно е била доста ефективна, защото е била използвана допреди стотина години.

Типичната европейска ютия била…

Първата ютия в Европа представлявала гладък камък, който имал удобна дръжка и се нагрявал в пещ. С него не само гладели дрехите си, но и колосвали и плисирали пищните облекла на богатите дами и господа. Намерени са и ютии от стъкло, които приличат на обърнати гъби с дръжки. Но не е съвсем сигурно дали те са били нагрявани.

Едва по-късно, през Средновековието, се появява металната ютия. Но дори тогава каменните и стъклените ютии продължават да се използват в Западна Европа. С времето започват да се пълнят с въглени, за да остават горещи още по-дълго време.

Как точно глади ютията

Принципът на изглаждане на платовете е прост: топлината кара влакната в материите да се отпуснат и разтегнат. Когато ги натиснете към основа с равна и твърда повърхност, те се разпъват и приемат формата на основата. Така гънките по тях изчезват, а загретите влакна, изстивайки, запазват желаната форма.

Водата, която при съвременните ютии се превръща в пара, прави този процес още по-лесен. Наличието на влага в тъканите помага на влакната да се отпуснат и разтегнат значително по-лесно. Това е причината днес да имаме и ютии, които гладят изключително и само с пара, без натиск върху повърхност. При тях, както вероятно знаете, дрехите се държат окачени на закачалки и „изглаждането“ на влакната реално идва от естествената гравитация, която ги дърпа надолу и ги изпъва.

Температурата на ютията е…

Днешната ютия поддържа температури между 180 и 220°C. Това със сигурност е повече, отколкото при нагретите камъни.

Освен че глади, ютията също така…

Заради високата температура, която поддържа, ютията не само изглажда гънките на дрехите, но и убива микробите и гъбичките в материите. Именно тази дезинфекция е причината много родители да гладят абсолютно всяка дрешка на бебето.

Има музеи на ютията

В днешно време би било странно да няма музей на ютията. Има дори частни колекционери, които обичат да събират стари и нови ютии! Една от най-големите колекции ютии се намира в замъка Gochsheim в Германия. Там могат да се видят около 1 300 ютии.

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822