Къщата на османския архитект Мимар Синан в град Агърнас ще бъде превърната в музей

Любопитно 12.04.2025 19:11 Снимка: ДНЕС+

Къщата на османския архитект Мимар Синан в град Агърнас ще бъде превърната в музей

Къщата на османският архитект Мимар Синан в родния му град Агърнас в окръг Кайсери, ще бъде превърната в музей с подкрепата на турското министерство на културата и туризма, съобщи кметът на Кайсери Мемдух Бююккълъч, цитиран от "Хюриет дейли нюз".

Изявлението на Бююккълъч бе направено по време на възпоменателна церемония по случай 437-та годишнина от смъртта на архитекта Синан.

"Полагаме усилия за възстановяването на къщата на Мимар Синан и превръщането ѝ в музей. Агърнас е уникална културна дестинация от международна величина", заяви Бююккълъч, подчертавайки важността на "запазването и пренасянето на философията на Синан, чрез придаването на смисъл на всяка сграда и улица в Агърнас".

Мимар Синан е възприеман като най-значимия османски архитект. Едни от най-известните архитектурни комплекси в Турция са именно негово дело.

Сред тях са джамията "Шехзаде" в Истанбул, джамията Сюлеймание, известна още като "Синята джамия", джамията Селимие в Ордин, както и много други.

Джамията Баня Баши в София също е дело на Синан, припомня БТА.

CHF CHF 1 2.11395
GBP GBP 1 2.25643
RON RON 10 3.92918
TRY TRY 100 4.52938
USD USD 1 1.72381