Любопитно 05.07.2022 17:31 Снимка: ДНЕС+
Какво да изберете - дезодорант или антиперспирант
Когато стане топло, правилната защита от неприятното изпотяване отново се превръща в тема на дневен ред. Всеки от нас има предпочитан продукт, който използва, но резултатът от него невинаги оправдава очакванията ни. Затова е добре да знаем малко повече по темата.
На първо място е фактът, че има разлика между дезодорантите и антиперспирантите от гледна точка на функцията, която изпълняват.
Антиперспирантите блокират потните жлези и по този начин намаляват изпотяването. Основната им съставка в повечето случаи е алуминиев хлорид или други алуминиеви компоненти, които успешно изпълняват тази задача. Препоръчва се нанасянето им да става вечер, за да могат да подействат. Ефектът им продължава в рамките на 24 часа.
Дезодорантите пък единствено неутрализират неприятната миризма, която е резултат от контакта на потта с бактериите, които живеят под мишниците ни. Тези продукти са предимно на базата на алкохол, който създава по-киселинна среда и така унищожава бактериите. Нанасят се сутрин и действат до 24 часа.
При избора си между двата продукта трябва да се водим най-вече от това дали се потим прекомерно, или не. Разбира се, ако изберем антиперспирант, ще получим и двата ефекта в едно - намаляване и на изпотяването, и на неприятната миризма. Затова този продукт е по-препоръчителен за топлите месеци, пише Business Insider.
Това, което трябва да имаме наум обаче, е, че продуктите с алуминий не са препоръчителни за хора с проблеми с бъбреците и черния дроб, които го извеждат от организма. Но вече на пазара има голямо разнообразие от продукти и можем да изберем подходящия без съдържание на алуминиеви соли.
А ако имаме голям проблем с изпотяването, просто може да комбинираме дезодорант с антиперспирант за максимален ефект. Много е важно да пием достатъчно вода и да носим дрехи от естествени материи, които не предизвикват допълнително изпотяване.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:21 Хороскоп за неделя, 26 юли 2026 г.
- 19:35 Китай евакуира над 20 000 души заради приближаващия тайфун Ноул
- 19:24 Експерт: Европейската сигурност е невъзможна без Турция
- 19:14 Защо Демерджиев се скатава и хвърля димки за Калушев, вместо да представи доказателствата
- 19:03 Мъск: Да се изисква от Русия да изтегли войските си от Украйна е нереалистично
- 18:52 Киев обяви "протест до дупка" в подкрепа на Михайло Федоров
- 18:40 НАП: Ревизията на Демерджиев не е показала данъчни задължения или средства с неясен произход
- 18:29 Иван Шишков: Поръчката за над 1 милиард евро за основни ремонти ще бъде прекратена