
Любопитно 20.06.2024 17:23 Снимка: ДНЕС+
Как да предотвратим изпотяването на краката през лятото
Със своите общо около 500 000 потни жлези, краката са сред частите от тялото ни, които се потят най-много. А най-вече през лятото това усещане е меко казано неприятно.
Разбира се, има и други ситуации, при които краката ни се потят повече, като например, когато тренираме или сме под стрес, по време на бременността или менопаузата при жените. Хипертиреоидизмът и хиперхидрозата също може да са причина, но при тях вече става дума за медицински състояния.
През лятото обаче краката ни са най-податливи на появата на мехури, гъбични инфекции и неприятна миризма. За да предотвратим развитието им и да останат краката ни свежи и прохладни в най-големите горещини, можем следваме следните шест съвета, подбрани от Self.
Дишащи обувки
Сандали с отворени пръсти са най-добрият избор за обувки през лятото. Чехлите също са вариант за ежедневието, а когато спортуваме е добре да носим мрежести маратонки. Важно е обувките ни да бъдат дишащи, за да има по-добра циркулацията на въздух около краката ни и така да намалим изпотяването.

Източник: iStock
Обувки от трико, бамбукови влакна, корк или кожа са идеалните материали, които няма да ни запарват. Съответно е добре да избягваме носенето на обувки, направени от гума и изкуствена кожа.
Правилните чорапи
В случаите, когато се налага да обуем чорапи, е добре да подбираме такива, направени от полиестер или найлон, дори вълна. Макар и да звучи противоречиво да носим вълна в горещо време, тя всъщност върши доста добра работа при абсорбирането и изпаряването на влагата.

Източник: iStock
Памукът също може да "изсмуква" потта, но пък я задържа. Затова, ако носим памучни чорапи, е добре да ги сменяме даже на всеки няколко часа.
Пудра за крака
Както добре знаем, бактериите и гъбичките виреят във влажна и топла среда, което прави потните ни крака примамливи за развитието им. Пудра за крака обаче не би ни била излишна, тъй като помага да се абсорбира част от влагата и да се предотврати миризмата.

Източник: iStock
Хитър начин да използваме пудрата за крака е като поръсим малко от нея в чорапите си, преди да ги обуем.
Антиперспирант
Именно антиперспирантите, които обикновено използваме под мишниците си, също могат да ни влязат в употреба. Всички варианти са подходящи - както спрейовете, така и рол-оните. Най-ефективен би бил антиперспирант със съдържание на 10-15% (най-много 20%) алуминиев хлорид - химикал, който блокира потните жлези.

Източник: iStock
Препоръчително е да го нанесем през нощта, тъй като потните ни жлези са много по-малко активни, когато спим и затова алуминиевият хлорид ще може да проникне по-добре в кожата ни, вместо да бъде "отмит" от потта.
Баня за краката
За да предотвратим развитието на бактерии и гъбички, миенето на краката ни при всекидневното къпане не е достатъчно. Добре е поне веднъж седмично да ги накисваме, като ги потапяме във вода с разтворени четвърт чаша английска сол и дестилиран бял оцет или лимонов сок. 10-15 минути за процедурата са достатъчни.

Източник: iStock
Крайната мярка - дерматолог
Ако потенето излезе извън границите на нормалното, тогава вече е добре да се консултираме с дерматолог. Специалистите могат да препоръчат инжекции с невротоксин, процедурата йонофореза или лекарства като антихолинергици[**sorce_name**]
Още по темата
![]() |
1 | 2.0974 |
![]() |
1 | 2.30749 |
![]() |
10 | 3.82088 |
![]() |
100 | 4.4813 |
![]() |
1 | 1.73128 |
Последни новини
- 15:36 Мерц: ЕС готви решение, с което да подкрепи 30-дневно прекратяване на огъня между Русия и Украйна
- 15:29 През март търговският оборот нараства с 5,4 на сто
- 15:21 Втората световна война - най-мащабният конфликт в историята, коствал 75-80 млн живота
- 15:12 Принц Уилям не е говорил с Хари повече от две години и не го иска на коронацията си
- 15:04 Ново убийство в Хасково: 34-годишен преби свой съгражданин на 51 години
- 14:56 Мъж беше пометен от две коли на АМ "Тракия"
- 14:49 Доц. Спас Ташев: 40% от територията на България е заета от демографски пустини
- 14:41 Радина Кърджилова нанесе тежка обида на Деян Донков