Любопитно 07.10.2024 16:47 Снимка: ДНЕС+
Как да преборим мухъла у дома
Както всеки друг сезон, и есента има своите положителни и отрицателни черти. Няма как да не се възхитим колко красиво е навън, когато листата на дърветата са оцветени в десетки различни нюанси. А и няма как да не ни стане приятно, когато се приберем в уютния ни дом, за да слушаме как навън кротко вали. Е, всичко това обаче е предпоставка и за един от минусите на по-студените месеци - мухълът.
Който се е сблъсквал с него, знае добре каква напаст е и че борбата с него е сложна и продължителна. Най-благоприятните условия за развитието му са висока влажност и ниски температури. Понякога остава скрит зад някои мебели и разбираме за наличието му чак след като започнем да се чувстваме зле или отключим алергия или пък астма. Но в повечето случаи присъствието му в дома е също толкова видимо, колкото и осезаемо.
Мухълът (наричан още плесен) е съставен от различни видове гъбички. Той произвежда спори, които се разнасят във въздуха и така се разпространява. Трудно е да се спре тяхното разпространение във въздуха, но важно е да се знае, че те се прикрепват по повърхности само при наличие на висока влажност.
Най-често това се случва на места, където има течове, покрай прозорците с натрупан конденз и на местата, където няма циркулация на въздух. Мокрите целулозни материали също са много привлекателни за мухъла с условията за развитие, които предлагат. Пример са всички хартиени продукти като тапети, мебели, изделия от дърво, тапицерии и изолационни материали.
До какво води мухълът
Когато той расте и се разпространява, във въздуха, който дишаме, се увеличава концентрацията на спори, клетки и органични съединения. Те създават алергени, дразнители и микотоксини. Някои от тях могат да бъдат дори токсични за по-чувствителните.
Най-често мухълът води до алергични състояния, чиито симптоми са като тези на алергиите към други вещества. Освен това в него се развиват бактерии и микроби, излагането на които може да предизвика възпалителен отговор при някои хора и дори развитие на синузит или свръхчувствителен пневмонит, вид възпаление на белите дробове. Не е за подценяване и рискът от развитие на астма, обяснява Medical News Today.
Как да се предпазим от мухъла
- Основната препоръка, за да избегнем развитието му, е да поддържаме влажността у дома под 60%;
- От съществено значение е и редовното проветрение, за да осигурим необходимата циркулация на въздуха;
- Винаги, когато готвим, трябва да включваме абсорбатора в кухнята;
- Добра идея е и да се сдобием с влагоуловител, с който да събираме излишната вода от въздуха в помещенията;
- Не е препоръчително да сушим дрехите си в стаите, защото от тях се изпарява вода, която увеличава значително влажността.
- Има някои цветя, които ефективно се справят със задачата да намаляват влажността и да подобрят циркулацията на въздуха. Най-добрият избор за целта е спатифилумът, който не само е красив, но и улавя спорите на мухъла във въздуха и предотвратява разпространението му. Препоръката е да поставим по една саксия в банята и в кухнята. Сансевиерата (змийски език) също е подходяща за борба с влагата и мухъла, съветва Express.
CHF | 1 | 2.10939 |
GBP | 1 | 2.35062 |
RON | 10 | 3.92997 |
TRY | 100 | 5.43683 |
USD | 1 | 1.87844 |
Последни новини
- 21:01 Хороскоп за понеделник, 25 ноември 2024 г.
- 19:34 Haй-cĸъпият пpoдaдeн дoceгa пpeдмeт, cвъpзaн c пoтънaлия "Tитaниĸ"
- 19:21 10-те най-опасни летища в света - три от тях са в Европа
- 19:09 Тодор Тагарев нарече Русия непряка "военна заплаха" за България
- 18:56 Кой опита да отвлече български посланик в Йемен: провалена оръжейна сделка зад опита за покушение
- 18:43 Путин и Ердоган обсъдиха търговията и икономическото сътрудничество
- 18:31 Загинал и ранени при експлозия на граната на парти в Хърватия
- 18:19 Тома Биков с нова книга: Руската концепция за многополюсен свят изглежда все по-възможна