Изчезналите вулкани съдържат редкоземни метали, които могат да захранват нашето бъдеще

Любопитно 27.09.2024 10:30 Снимка: ДНЕС+

Изчезналите вулкани съдържат редкоземни метали, които могат да захранват нашето бъдеще

В един свят, който непрекъснато се формира от бързия технологичен напредък, търсенето на специфични метали, известни като редкоземни елементи, расте рязко. Индустриите се надпреварват да се справят с нарастващата нужда от високоефективни материали.

Тези елементи, неразделна част от съвременния живот, се използват в смартфони, телевизори с плосък екран и мощни магнити. Редкоземните метали също играят критична роля в производството на електрически превозни средства, авангардни медицински устройства и технологии за възобновяема енергия като вятърни турбини.

Ново проучване разкрива, че тези важни елементи може да се крият на места, които най-малко сме очаквали, заровени дълбоко в геоложкото минало на Земята.

Скрити съкровища на неочаквани места

Отключването на скрити запаси от редкоземни метали може да революционизира начина, по който си набавяме материалите, които са от съществено значение за едно по-екологично и по-устойчиво бъдеще.

По ирония на съдбата отговорът не се крие в нашето бъдеще, а в нашето геоложко минало – в сърцето на изчезнали вулкани .

Според изследване на Австралийския национален университет (ANU) и Университета на Китайската академия на науките , изчезналите вулкани вероятно са изобилен източник на редкоземни елементи.

Неизползвани ресурси от редкоземни метали

Концентрираното присъствие на тези метали в древните вулканични скали може да опрости процеса на извличане, като го направи по-ефективен и по-малко вреден за околната среда.

Това откритие може също да доведе до идентифицирането на други неизползвани източници на тези изключително важни материали по света.

Д-р Майкъл Аненбург от ANU подчерта, че богатата на желязо магма в изчезналите вулкани е много по-ефективна при концентрирането на редкоземни елементи.

„Богатата на желязо магма, която се втвърди, за да образува някои изгаснали вулкани, е до сто пъти по-ефективна при концентрирането на редкоземни метали от магмите, които обикновено изригват от активни вулкани“, каза д-р Аненбург.

Пъзелът на богатата на желязо магма

За разлика от активните вулкани, богатата на желязо магма, съхранявана в изгаснали вулкани, никога не е наблюдавана да изригва.

„Никога не сме виждали богата на желязо магма да изригне от активен вулкан, но знаем, че някои изгаснали вулкани, които са на милиони години, са имали този енигматичен тип изригване“, отбеляза д-р Аненбург.

Констатациите на екипа предполагат, че глобални обекти като El Laco в Чили може да съдържат тези редкоземни елементи, предлагайки нови пътища за изследване.

Вулканични среди с редкоземни метали

Изследването дава решаваща представа за това как определени вулканични среди насърчават концентрацията на тези метали, което можеше да бъде пропуснато при предишни геоложки проучвания.

Изследването също така повдига възможността изчезнали вулкани по света да съдържат подобни богати находища.

За да потвърдят своята теория, изследователите симулираха вулканични изригвания в лабораторията. Използвайки скали, подобни на тези, открити в изчезнали вулкани, експертите подложиха пробите на екстремна топлина и налягане.

Симулациите разкриват изобилие от редкоземни елементи, вградени в богати на желязо вулканични скали.

По-зелено бъдеще с редкоземни метали

С процъфтяващите технологии за възобновяема енергия търсенето на редкоземни елементи се очаква да се увеличи повече от четири пъти до 2030 г. Това нарастващо търсене се дължи на нарастващата нужда от електрически превозни средства и инфраструктура за чиста енергия.

Тъй като глобалното преминаване към по-чиста енергия се засилва, редкоземните елементи ще играят още по-важна роля в производството на електрически превозни средства, вятърни турбини и други устойчиви технологии.

Въпреки потенциалното изобилие от редкоземни елементи, ефективното извличане остава значителна пречка.

„Редкоземните елементи не са толкова редки. Те са сходни по изобилие с оловото и медта. Но разграждането и извличането на тези метали от минералите, в които се намират, е предизвикателство и е скъпо“, обясни д-р Аненбург.

Капитализиране на природните ресурси на Земята

Региони като Китай, Швеция и Австралия притежават големи находища от тези метали. Австралия, със своите огромни ресурси в Mount Weld и обекти близо до Dubbo и Alice Springs, има потенциала да играе ключова роля в доставката на тези метали, за да отговори на нарастващото търсене.

„Австралия има възможност да се превърне в основен играч в пространството за чиста енергия, като се възползва от изобилието си от редкоземни ресурси“, каза д-р Аненбург.

Това обширно изследване беше ръководено от Shengchao Yan от Университета на Китайската академия на науките.

CHF CHF 1 2.06922
GBP GBP 1 2.34433
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.13312
USD USD 1 1.75332