Хормон ще спаси човечеството от тежко пиянство

Любопитно 09.04.2023 09:02 Снимка: ДНЕС+

Хормон ще спаси човечеството от тежко пиянство

  • FGF21, който имат и хората, и мишките, предпазва от тежките последици на наливането със спиртни напитки

  • Науката все по-близо до създаването на лекарство срещу алкохолна интоксикация

Учени успели да успокоят бързо мишки в състояние на алкохолно опиянение, като увеличили нивото на хормон, който се произвежда в организма по естествен и път и който е общ за гризачите и хората. Откритието дава надежда за създаване на лекарство срещу препиване.

Изследването, проведено от екип на Югозападния медицински център на Университета в Тексас, може да се окаже ключово за лечението на пиянството у хората.
Хормонът с наименование FGF21 привлича вниманието на научната общност от години: той се произвежда от черния дроб и помага – както на човека, така и на мишките – да преработват определени вещества и в частност алкохола. Предишни изследвания показали, че FGF21 е в помощ на различни видове организми в борбата им срещу вредното въздействие на етанола.

По време на опитите с мишки и маймуни хормонът премахвал нуждата от алкохол при опиянените животни, стимулирал жаждата за вода вероятно като защита срещу причинената от алкохола дехидратация, и предотвратявал увреждането на черния дроб, причинено от спиртните напитки.

След 15 г. работа върху FGF21 Стивън Клиуър – един от основните автори на проучването, и екипът му били любопитни да видят какъв ефект може да има FGF21 в контекста на изключително висока доза алкохол, която напълно туширала гризачите.

Мишките били разделени на две. Едните били генномодифицирани, така че при тях хормонът FGF21 липсвал, а другите го произвеждали нормално. Били направени и експерименти при обикновените мишки с прилагането на допълнително количество от хормона, докато те били пияни.

Пиянството при гризачите било определено като “загуба на рефлекса за изправяне”,

т.е. на способността на мишката да се изправи, след като е била поставена по гръб. След една голяма доза алкохол мишките от двете групи преработвали етанола с един и същ ритъм. Но тези, при които липсвал FGF21, оставали пияни по-дълго време. Когато пък учените прилагали допълнително количество от хормона на пияните мишки, те се съвземали средно с около час и половина по-бързо. “Успяхме да предизвикаме ускорение на възстановяването след интоксикация”, казва Стивън Клиуър. Според него интересното в случая е, че тези мишки са произвеждали и преди това FGF21.

Изследването, публикувано в научното сп. “Сел” (Cell[i]), разкрило също, че хормонът FGF21 стимулира норадреналиновата нервна система – една специфична част от мозъка, която контролира бдителността. Тя например защитава мишките от загубата на равновесие след консумация на алкохол. “Представете си какви еволюционни предимства би имало, ако човек остане трезв в контекста на излагане на консумация на алкохол в естествена среда”, казват от екипа.

Малко вероятно е мишки или други животни да бъдат изложени на нива на етанол, които да ги доведат до безсъзнание, но “дори малки количества алкохол могат да повлияят на преценката и мобилността ни”, добавят изследователите. Някои бозайници, в това число мишките, похапват плодове, които след ферментация се превръщат в алкохол.

От дълги години учените познават ролята на черния дроб в преработването на етанола, но сега те вече знаят, че той освобождава и хормона FGF21, който, поне при мишките, действа върху мозъка и ги държи нащрек.

“Ние, разбира се, сме много заинтригувани да тестваме този ефект и върху хора”, казва Стивън Клиуър. Според него има сигнали, които подсказват, че подобна възможност ще съществува и при хората.

Хормонът FGF21 се задейства при човека след няколко изпити чаши и той влияе върху същата част от мозъка като при мишките,

обяснява водещият изследването. Остава да се разбере дали хормонът има същия позитивен ефект за лечение на човешкото пиянство. Клиуър посочва, че неговата лаборатория няма как да прави тестове върху хора, но се надява скоро да започне работа с клинични изпитатели, които да проверят хипотезите.

Бъдещите изследователи ще трябва също така да картографират невронните пътища, активирани в отговор на FGF21. “Днес феноменът на интоксикацията все още не е добре проучен, а тези експерименти ни дават ново средство за разбиране на отравянето изобщо”, казва американският експерт.

Според него спешните лекари биха могли да използват хормона, за да спасяват пациенти с остра алкохолна интоксикация. Нашата крайна цел е да се намери лекарство, което да помогне на хората да се справят с този проблем, посочва екипът. 

CHF CHF 1 1.97959
GBP GBP 1 2.28624
RON RON 10 3.93132
TRY TRY 100 5.59248
USD USD 1 1.80078